Sedm pracovníků bylo z Ukrajiny a šest z Moldávie. Společným prohřeškem byl výkon práce na ukrajinská, polská, či moldavská turistická víza, která zahraniční pracovníky neopravňují k tomu, aby na území České republiky vykonávali výdělečnou činnost.
Zjištěná porušení dále řeší Oblastní inspektorát práce. Tomu, kdo umožní výkon nelegální práce, lze uložit pokutu v maximální výši 10 milionů korun.
Kontrola nelegálního zaměstnávání cizinců je jedna z mnoha kompetencí celníků. Celníci při ní ověřují, zda osoby vykonávají práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy, a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání a platným povolením k pobytu. Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu s občanem EU, má za povinnost o tom informovat úřad práce, a to nejpozději v den jeho nástupu do zaměstnání. Občané ze zemí mimo EU mohou pracovat v tuzemsku pouze na základě platného povolení, osoby s trvalým pobytem povolení mít nemusí.
Pracovníci Celního úřadu pro Kraj Vysočina v roce 2018 dosud uskutečnili 109 kontrol zaměstnávání cizinců a zkontrolovali 342 zahraničních osob. Podezření na výkon nelegální práce odhalili u 50 osob, u dalších 36 osob jejich zaměstnavatel nesplnil informační povinnost vůči příslušné pobočce Úřadu práce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva