Ceny ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje byly předány

27.08.2016 14:17 | Zprávy

Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji byla předána při slavnostním zahájení 43. ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích dne 25. srpna 2016.

Ceny ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje byly předány
Foto: mze.cz
Popisek: Ministerstvo zemědělství ČR

Počátkem letošního roku vyhlásilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd (dále jen „ČAZV“), ve snaze podpořit tvůrčí aktivity vědeckých pracovníků za vynikající výsledky výzkumu a experimentálního vývoje s významným přínosem pro české zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství, dvě veřejné soutěže:

  • veřejnou soutěž pro mladé vědecké pracovníky do 35 let o udělení ocenění „Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2016“
  • a veřejnou soutěž za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje o udělení ocenění „Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2016“.

Ocenění autorů prací v každé soutěži je spojeno s peněžitou odměnou ve výši:

1. cena – 70 000 Kč

2. cena – 50 000 Kč

3. cena – 30 000 Kč

V případě navržení více vysoce kvalitních výsledků ve výzkumu a experimentálním vývoji může ministr ve spolupráci s ČAZV na návrh hodnotící komise udělit „Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažený realizovaný výsledek ve výzkumu a experimentálním vývoji“. Toto uznání není spojeno s finančním oceněním.

Výsledky veřejných soutěží byly vyhlášeny v rámci slavnostního zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích dne 25. srpna 2016. Ocenění předávali předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka a předseda ČAZV  prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc.

Výsledky soutěží:

Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2016

I. cena (70 000 Kč) – Ing. Tereza Kolbabová, Česká zemědělská univerzita v Praze, za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která je zaměřena na studium vlivu magnetického pole produkovaného vedením vysokého napětí (VVN) na sekreci spánkového hormonu melatoninu a tím na zdraví a kondici savců. Studie byla realizována na telatech a poskytla významná data k této celosvětově rozporuplné otázce. Studie jako první objevila, že vliv VVN je sezónně proměnlivý. Toto zjištění má významný dopad na pochopení interakce magnetických polí a hormonálního systému s potenciálním významem pro živočišnou výrobu a zdravotnictví.

II. cena (50 000 Kč) – Ing. Michaela Holá, Česká zemědělská univerzita v Praze, za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která se zabývá studiem využití analýzy stabilních izotopů prvků k objasnění zdroje obživy populací prasete divokého. V práci byly analyzovány obsahy stabilních izotopů uhlíku a dusíku v srsti prasete divokého krmeného kukuřicí. Nové poznatky z této práce mohou být využity ve výzkumu potravní ekologie prasete divokého a při hodnocení škod na zemědělských porostech způsobených tímto druhem zvěře.

III. cena (30 000 Kč) – Ing. Barbora Valníčková, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, jejímž cílem bylo pozorování chování a přírůstků telat, odstavených v různém věku od matky a odchovávaných v odlišném sociálním prostředí. V práci bylo testováno skupinové ustájení telat jako alternativa k dosud hojně používanému individuálnímu ustájení. Telata ustájená ve skupině vykazovala lepší přírůstky a v neznámém prostředí nevykazovala známky pohybové a sociální deprivace.

 

Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2016

I. cena (70 000 Kč) – RNDr. Dagmar Matoulková, Ph.D., Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a. s., za patent, jehož předmětem je kmen bakterií Lactobacillus paracasei izolovaný z tibetského krystalu a týká se použití tohoto kmene při výrobě nealkoholických a nízkoalkoholických nápojů z ovocných a/nebo obilných substrátů. Vynález je využíván na základě licenční smlouvy.

II. cena (50 000 Kč) – RNDr. Jaroslav Turánek, CSc., Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., za patent „Bezpečná adjuvans a liposomální nosiče pro konstrukci rekombinantních vakcín“. Předmětem EU a US patentu jsou liposomální nosiče pro přípravu vakcín a látky zvyšující účinek vakcín. Licence byla prodána firmě Apigenex, která připravuje jejich výrobu. Látky zvyšující účinek vakcín jsou testovány firmou Bioveta pro vakcínu proti borelióze a v dalších experimentálních vakcínách ve spolupráci s US a EU firmami.

III. cena (30 000 Kč) – Ing. Miloš Beran, Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i., za vynález „Poloprovozně ověřená enkapsulace probiotických mikroorganismů v biopolymerních mikročásticích nebulizací oxidem uhličitým“. Předmětem vynálezu s mezinárodní působností je technologie a princip zařízení umožňující šetrné sušení roztoků nasycených oxidem uhličitým. Tento způsob sušení byl úspěšně využit k šetrnému sušení probiotických mikroorganizmů. Následným uzavřením mikroorganizmů do biopolymerních mikročástic byly získány velmi stabilní produkty.

 

Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažený realizovaný výsledek ve výzkumu a experimentálním vývoji

Ing. Jaroslav Lang, Ph.D., Zemědělský výzkum, spol. s r. o., za užitný vzor „Osivo vojtěškotravní směsi“. Osivo vojtěžkotravní směsi je zařazeno do firemního portfolia produktů určených koncovému zákazníkovi. Osivo je určené pro pěstování pícnin v suchých podmínkách a je doporučeno pro výkrm skotu.

Ing. Vladan Falta, Ph.D., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., za certifikovanou metodiku „Ochrana jádrovin v ekologické produkci“, která je obsáhlým a zároveň srozumitelným návodem k ochraně jádrovin v ekologickém režimu pěstování a je v současné době nejpodrobnějším materiálem, jenž je v ČR k danému tématu k dispozici.

doc. RNDr. Marian Slodičák, CSc., Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., za certifikovanou metodiku „Výchova porostů s douglaskou“. Metodika zahrnuje postupy výchovy lesních porostů s douglaskou tisolistou, s odlišením postupů výchovy pro porosty z přirozené a umělé obnovy a s různým podílem příměsi. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Elektronická aukce Hanáckých kasáren má svého vítěze

22:03 ÚZSVM: Elektronická aukce Hanáckých kasáren má svého vítěze

Včerejší kolo výběrového řízení s elektronickou aukcí na výjimečný areál Hanáckých kasáren v centru …