Česká asociace sester: Sestra, která monitoruje stav pacientů, musí být dostatečně vzdělaná

29.01.2019 18:04 | Zprávy

Na semináři v Poslanecké sněmovně 16. ledna 2019, který se zabýval nedostatkem zdravotníků, kromě jiného zaznělo, že české zdravotnictví potřebuje zejména „sestry dělnice se střední zdravotnickou školou“. Česká asociace sester se naopak domnívá, že k práci všeobecné sestry není v současné době středoškolské vzdělání dostatečné.

Česká asociace sester: Sestra, která monitoruje stav pacientů, musí být dostatečně vzdělaná
Foto: cnna.cz
Popisek: Česká asociace sester - logo

ČAS považuje za přínosné, když všeobecná sestra vystuduje vysokou školu a trvale zůstává v přímé péči. Asociace se domnívá, že takto zkušená a vzdělaná všeobecná sestra s praktickými i odbornými teoretickými znalostmi není pouhou „dělnicí“. A pokud se právě tato všeobecná sestra posune v průběhu své praxe do manažerské pozice, pak je jednoznačně přínosem pro zdravotní systém. Proto navrhovaný benefit, např. formou výsluhy, případně jiných příplatků, ČAS považuje za efektivní.

„Všeobecná sestra je zdravotník, který 24 hodin denně, 7 dní v týdnu pečuje o pacienta, řeší jeho aktuální potřeby, zajišťuje, aby péče byla kvalitní a bezpečná, monitoruje jeho zdravotní stav a vhodně reaguje na případné komplikace a problémy. Mezinárodní autority jako například WHO, ICN či EFN mají za to, že tuto roli má v současnosti zastávat pracovník s bakalářským či vyšším odborným vzděláním. Důvodem je rozvoj medicíny, náročnost současné léčby, a složitost zdravotnických systémů,“ říká Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester. Současná všeobecná sestra potřebuje při svém vstupu do praxe více komplexních znalostí než dříve. Práce sestry není jen o „výkonech“. Sestra musí kromě odborných znalostí disponovat také např. škálou organizačních, komunikačních a edukačních dovedností.

Lékař pobývá s pacienty daleko méně často, než všeobecná sestra a jeho využití v této roli je zbytečně drahé. Pokud ale mají pracovníci na této pozici nižší vzdělání, nedokáží efektivně odhalit problémy a komplikace pacientů, ani na ně vhodně reagovat, jak vyplynulo i z výzkumu Lindy Aiken, publikovaného v časopise Lancet.1)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

22:31 Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda dnes v Pražské strojírně slavnostním stiskem tlačítka…