Česká centra: Umění skla bude k vidění do konce měsíce

03.01.2017 13:36 | Zprávy

Z iniciativy Českého centra Vídeň je Česká republika hostující zemí na letošním Nová výstava Českých center představí umění českých sklářů. Projekt s názvem Concerto Glassico, který vznikl ve spolupráci Českých center a Createam, má jasný cíl: oživit povědomí o českém skle a poukázat na rozmanitost oboru. Postihuje komplexní, odvětvovou prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu ve všech souvislostech. Přestože je výstava určena převážně pro zahraniční trhy, čeští návštěvníci nezůstanou opomenuti. Výstava bude k vidění od 6. 1. 2017 do 31. 1. 2017 v Rytířské 31. Za přípravou rozsáhlého projektu stojí dvojice organizátorů: Česká centra a Createam.

Česká centra: Umění skla bude k vidění do konce měsíce
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Prezentace v Českém centru Praha volně a v menším měřítku navazuje na úspěšnou a doposud nejrozsáhlejší výstavu skla a bižuterie v České republice, výstavu Concerto Glassico, která se v roce 2016 po dobu tří měsíců konala v Toskánském paláci v Praze. Jejím základním motivem je fotografické setkání s díly vynikajících výtvarníků, s osobnostmi českého sklářství, které svým myšlením, souborem vlastností, jednáním a výsledky své práce ovlivnily vývoj sklářského umění a přispěly k osobitosti a vysoké úrovni českého sklářství.

Fotografickou část výstavy „Skleněné rozhovory“ autora prof. Miroslava Vojtěchovského skvěle doplňují nejobdivovanější díla z výstavy Concerto Glassico 2016, kterými jsou na základě ohlasů z knihy návštěvníků díla „Zrození života“ prof. Vladimíra Kleina, „Vlna“ prof. Jaroslava Svobody a „Korunovační klenoty krále Karla IV.“, které vytvořil Jiří Pačínek, objekt „Andělé“ Denisy Holubové, „Karel IV.“ Františka Janáka a vitráž Skloartu Lubenec „Abstrakce“ a 3D objekt „Zrození“ Jitky Kantové. Vedle šesti výtvarných děl renomovaných výtvarníků starší a střední generace jsou vystaveny práce jedenácti studentů sklářské školy v Novém Boru.

Spolupráce Českých center na projektu Concerto Glassico je jedním z příkladů jak podporovat české kulturní a kreativní průmysly a pomáhat při jejich prosazování na domácím i mezinárodním trhu. Je ukázkou fungování ekonomické diplomacie v praxi.

Tradiční Concerto Glassico v Toskánském paláci v Praze se stalo za uplynulé 4 roky komplexní, odvětvovou prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu ve všech souvislostech. Poprvé se tento projekt představil široké české i zahraniční návštěvnické veřejnosti v roce 2014 v Toskánském paláci v Praze pod patronací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pro velký úspěch se z něj stalo pravidelné bienále a už v roce 2016 Concerto Glassico ukázalo, že je schopno vykročit do světa a účinně podpořit exportní příležitosti. Cílem projektu je vytvářet marketingovou platformu pro sklářské firmy, školy, výtvarníky, zvýšit povědomí o českém skle a bižuterii a zviditelnit současný potenciál, jedinečnost a kvalitu, které tato odvětví českého průmyslu představují. Zájem o Concerto Glassico projevila galerie Petronas ve Twin Towers v Kuala Lumpur. Kurátorem výstavy je prof. Miroslav Vojtěchovský, doprovodný program (workshop) zajišťuje Skloart Lubenec. Pro návštěvníky v Českém centru v Praze jsou připraveny AV interaktivní programy a pro ty, kteří si budou chtít vyzkoušet živou práci sklářů, bude připravena tvůrčí dílna, kde si mohou vytvořit pod dohledem odborníků vlastní bižuterii nebo skleněné vitrážky Skloartu z Lubence.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 6. 1. 2017 a potrvá do 31. 1. 2017. Otvírací doba ve všední dny je od 11.00 do 18.00. V sobotu je výstava otevřena od 11.00 do 17.00. Vstup na výstavu je volný.

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 160 uskutečněných akcí patří do kategorie scénická umění. Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.
Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…