Česká centra: V Soulu se chystá zahájení výstavy Tajemství dřevěné loutky

05.06.2021 16:55 | Zprávy

V pátek 4. 6. 2021 byla v Historickém muzeu Soulu zahájena výstava Tajemství dřevěné loutky – české marionety, která korejské veřejnosti představí historii a současnost českého loutkářství. Na výstavě bude ke zhlédnutí téměř 150 exponátů ze sbírek Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Výstavu pořádá Historické muzeum Soulu ve spolupráci s Českými centry a Velvyslanectvím ČR v Soulu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Výstava potrvá do 29. 8.

Česká centra: V Soulu se chystá zahájení výstavy Tajemství dřevěné loutky
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Zásilka s exponáty z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi dorazila do Soulu již začátkem května. V minulých dnech proběhlo její převzetí a instalace exponátů. Vzhledem k tomu, že situace neumožnila cestu českých kurátorů do Koreje, proběhl celý proces během online spojení mezi českými a korejskými kurátory a v tomto okamžiku české loutky již netrpělivě čekají na první korejské návštěvníky.  Celkem zde bude k vidění 147 loutek a dalších sbírkových předmětů, mezi nimiž nechybí jedny z nejstarších exemplářů Spejbla a Hurvínka, Trnkův Pianista, marionety z proslulé suchardovské dílny nebo nádherné loutky Pavla Kalfuse z inscenace Mauglí Východočeského loutkového divadla DRAK.

Výstava bude rozšířena o interaktivní část nainstalovanou v lobby muzea. Návštěvníci zde zhlédnou ukázky z loutkových představení a festivalů, přímo si budou moci zahrát marionetové či maňáskové divadlo nebo si prohlédnou repliku maringotky kočovných loutkářů.

MICHAELA LEE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOUL:

„I když si Korejci vytvořili zcela pozitivní vztah k České republice a obecně nás, Čechy, považují za velmi kulturní národ, nemají o naší zemi mnoho konkrétních vědomostí, neboť vzájemné vztahy obou našich zemí nesahají tak hluboko do minulosti. Proto jsem ráda, že se nám naskytla jedinečná příležitost představit nejširší korejské veřejnosti takový fenomén české kultury, jakým loutkářství beze sporu je.“

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravilo při této příležitosti pracovní knížku pro děti, která představí tradiční postavičky českého loutkového divadla a zároveň si z ní děti

vyrobí papírové divadélko i s loutkami. Kniha je navíc doplněna o scénář, aby si děti mohli zahrát tradiční český příběh, jehož hlavním hrdinou není nikdo jiný než Kašpárek. Během výstavy je také naplánováno několik online workshopů, během kterých se vzájemně propojí děti v Čechách a Koreji.

SIMONA CHALUPOVÁ, ŘEDITELKA MUZEA LOUTKÁŘSKÝCH KULTUR V CHRUDIMI:

„České loutkářství je kulturním fenoménem výrazně překračujícím hranice České republiky. Je stále živým dědictvím, které je třeba chránit, podporovat a kultivovat, aby se neztratilo v džungli moderních technologií a krátkodobých trendů. A to nejen proto, že je součástí světového kulturního dědictví, ale především kvůli jeho výjimečné schopnosti probouzet v člověku fantazii a kreativitu. Budeme velice rádi, pokud výstava v Historickém muzeu Soulu, vedle propagace české kultury v Jižní Koreji a budování vztahů s touto krásnou zemí, přispěje i k pochopení křehkého kouzla loutek a loutkového divadla.“

Vernisáž výstavy proběhne v online podobě za osobní účasti Gustava Slamečky, velvyslance ČR v Soulu, Pe Hjon-suk, ředitelky Historického muzea Soulu, a Michaely Lee, ředitelky Českého centra Soul. Simona Chalupová, ředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, bude na vernisáži přítomna ve virtuální podobě tzv. teleprezenčního robota, kterého muzeum pořídilo speciálně pro tuto příležitost. Živý přenos vernisáže bude možné zhlédnout na webových stránkách a YouTube kanálu Historického muzea Soulu. ZDE a ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Alej rodáků a významných osobností zakořeňuje u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

8:56 Nadace ČEZ: Alej rodáků a významných osobností zakořeňuje u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

Nová Alej rodáků a významných osobností města Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi zakořeňuje v lokali…