Výstava Duše skla představuje díla českých sklářských tvůrců, kteří jsou zároveň výtečnými řemeslníky a inovátory ve svém oboru. Výstava zdůrazňuje schopnost výtvarníků dílo nejen navrhnout, ale i zrealizovat či přicházet se specifickými tvůrčími postupy, čímž ukazuje stále důležitější trend ve světovém sklářském umění.
Kurátor výstavy Petr Nový k výběru konkrétních jmen uvádí: „Oslovil jsem devět umělců a umělkyň tří generací a vybral si od nich šestnáct děl ukazujících, jak různými technologickými a estetickými způsoby se dnes k autorskému sklu přistupuje. Od foukaného a tvarovaného skla budou k vidění i tavená plastika, fusing či studené techniky. Většina děl navíc má na výstavě premiéru, jde o úplné novinky.“
Výstava představuje díla Pavlíny Čambalové, Jana Frydrycha, Tomáše Hlavičky, Martiny Janákové, Martina Janeckého, Milana Krajíčka, Zuzany Kubelkové, Václava Řezáče a Martina Štefánka. Výstava Duše skla vznikla ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde byla poprvé uvedena od září 2021 do ledna 2022, a to v nové přístavbě muzea, oceněné prestižním titulem Stavba roku České republiky 2020.
Koncept výstavy již od počátku vznikal ve spolupráci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (více ZDE) a Českého centra v Paříži, a to v rámci projektu nazvaného Rok českého skla, kterým České centrum v roce 2022 propaguje ve Francii současné české sklářství.
„Spolupráce s Českými centry si velice vážíme,“ uvedla ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Milada Valečková. „Od roku 2013 jsme pro ně kurátorsky připravili celou řadu výstav, z nichž některé po světě úspěšně putovaly i několik let, naposledy to byla designová přehlídka české bižuterie Handmade Dreams.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva