Česká krajina: Dobrovolníci o víkendu uklízeli v rezervaci velkých kopytníků černé skládky

27.03.2022 22:16 | Tisková zpráva

Množství odpadků o víkendu odstranili z rezervace velkých kopytníků a jejího okolí dobrovolníci v rámci prvního letošního dobrovolnického dne. Zaměřili se především na černé skládky vzniklé v posledních letech, ale i desítky let staré pozůstatky ještě po sovětské armádě, která v těchto místech působila více než dvě desetiletí po roce 1968.

Česká krajina: Dobrovolníci o víkendu uklízeli v rezervaci velkých kopytníků černé skládky
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

„Projekt rezervace divokých koní v Milovicích je tak unikátní, že když o něm čtete, tak chcete být prostě u toho. A to se nám dnes povedlo,“ uvedla Alena Kunzfeldová ze společnosti Beckman Coulter Česká republika, která dnešní dobrovolnický den zorganizovala a získala pro něj svoje kolegy ze zaměstnání.

Patnáct dobrovolníků uklízelo především odpadky v okolí okružní návštěvnické stezky vedoucí kolem rezervace. Věnovali se ale také odklízení pozůstatků po sovětské armádě, především pneumatik z nákladních automobilů, ale i celých kol, včetně železných disků. „Dnešní dobrovolnický den tak patřil vůbec k těm fyzicky nejnáročnějším ze všech, které jsme od roku 2014 pořádali. Všem dobrovolníkům bych chtěl velice poděkovat, výsledek jejich práce je velmi viditelný,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila.

Dobrovolníci odklízeli také černé skládky, které v bývalém vojenském prostoru zůstaly pro „lovcích mědi“. Ti po odchodu sovětské armády v roce 1991 vykopávali ze země kilometry měděných kabelů. Zatímco ušlechtilý kov tehdy skončil ve sběrných surovinách, hromady odstraněné gumové izolace se dodnes vršily na řadě míst bývalého vojenského prostoru. Účastníci brigády odstranili také část igelitů a plastových sáčků, které do rezervace zanesl vítr z nedaleké skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou.

Na dnešním úklidu bývalého vojenského prostoru spolupracovalo také město Milovice, které umožnilo uložit sesbírané odpady do sběrného dvora. Společnost Česká krajina pořádá dobrovolnické dny v bývalém vojenském prostoru od roku 2014, kdy začaly přípravy na založení rezervace velkých kopytníků, která pak vznikla v roce 2015. Od té doby se na úklidu bývalého vojenského prostoru podílely stovky dobrovolníků.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

7:14 HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

Zástupci vedení Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se seš…