Česká krajina: Dobrovolníci uklízeli okolí rezervace divokých koní od černých skládek, zaměřili se hlavně na staré pneumatiky

29.10.2021 19:38 | Tisková zpráva

Úklidu černých skládek v bývalém vojenském prostoru Milovice věnovali další den dobrovolníci kolem ochranářské společnosti Česká krajina. Tentokrát se zaměřili na nejbližší okolí rezervace divokých koní, zubrů a praturů.

Česká krajina: Dobrovolníci uklízeli okolí rezervace divokých koní od černých skládek, zaměřili se hlavně na staré pneumatiky
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Z okružní stezky pro návštěvníky a okolí dvou vojenských budov v sousedství pastviny zubrů odstraňovali nejrůznější odpadky, od PET lahví, přes plechovky od nápojů až po pneumatiky. Právě na ně se během dneška zaměřili především.

„Rezervace velkých kopytníků je vyhledávaná návštěvníky z celé republiky. Ročně jich sem přijede na sto tisíc. Černé skládky, kterých je v bývalém vojenském prostoru velké množství, veřejnosti výrazně kazí dojem z výletu do unikátní přírody,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila.

V bývalém vojenském prostoru se nacházejí černé skládky staré desítky let i nově vytvořené. Ty nedávno vzniklé přitom nad těmi z doby působení sovětské armády výrazně převažují. „Dobrovolníci dnes odklidili desítky pneumatik. Pouze na jediné byla pěticípá hvězda a nápis v azbuce CCCP. Ostatní byly z posledních let jako pozůstatek různých motoristických akcí a srazů. Na mnoha z nich bylo vidět, že sloužily jako vyznačení trati pro různé jízdy zručnosti a podobně. Bohužel, ne všichni pořadatelé akcí se v tomto ohledu chovají k životnímu prostředí tak ohleduplně, jako kolegové z Off-Road klubu Milovice, kteří po každé akci vše uvedou do původního stavu,“ doplnil Dalibor Dostál. Sesbírané odpadky mohli dobrovolníci díky vstřícnosti města Milovice odevzdat v tamním sběrném dvoře.

Ochranářská organizace Česká krajina a skupiny dobrovolníků, které organizuje, se úklidu černých skládek věnuje řadu let. Větší zátěž, především množství stavební suti po zdemolovaných sovětských objektech, je pak nutné odstraňovat s pomocí těžké techniky. Jen v letošním roce ochranářská organizace na tyto účely vynaložila stovky tisíc korun.

Ani tímto dobrovolnickým dnem úklid černých skládek nekončí. Další by se měly uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…