Česká krajina: Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívila Eva Zažímalová

15.09.2018 7:34 | Zprávy

Špičky české vědy se dnes po celý den seznamovaly s výsledky ochranářského a výzkumného projektu spojeného s návratem velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Česká krajina: Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívila Eva Zažímalová
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Rezervaci divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů navštívila předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová a další členové vedení této prestižní vědecké instituce.

Právě ve spolupráci s experty z akademické sféry, především z Biologického centra Akademie věd České republiky, projekt zaměřený na návrat velkých kopytníků od počátku vzniká. „Spolupráce s vědci a vybranými ústavy Akademie věd je pro náš projekt od počátku klíčová. Naším cílem bylo od začátku vybudovat malou, servisní organizaci, která bude využívat spolupráce s předními vědci. Díky tomu jsme mohli pracovat s těmi nejnovějšími a nejmodernějšími vědeckými poznatky, ke kterým se jinak neziskové organizace dostávají často se zpožděním několika let,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

I díky spojení s vědeckou sférou se návrat velkých kopytníků do České republiky stal světově nejsledovanějším tuzemským projektem za posledních mnoho let. Referovala o něm média na pěti kontinentech, psaly o ní New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a další média.

Akademie věd projekt podporuje také financováním řady výzkumných aktivit. Ty jsou součástí výzkumného programu Rozmanitost života a zdraví ekosystémů (ROZE) fungujícího v rámci Strategie Akademie věd AV21. Dnešní návštěvy se proto zúčastnil také Miloslav Šimek, koordinátor ROZE a vedoucí Oddělení půdní mikrobiologie a půdní chemie Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Program ROZE se zabývá nepostradatelnou rolí biodiverzity na úrovni molekul, genů, druhů, společenstev a ekosystémů. Jeho náplní je i lepší poznání a pochopení mechanismů klíčových biogeochemických cyklů a toků látek a energie mezi složkami ekosystému. Ale také poznání koevoluce a vzájemných vztahů druhů, ekologie invazních druhů včetně vlivu na původní ekosystémy, hodnocení genetické diferenciace v populacích a poznání procesů vzniku nových druhů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DownMall se vrací do Arkád! Bikový závod s jedinečnou šancí získat podíl v Arkádách

11:01 DownMall se vrací do Arkád! Bikový závod s jedinečnou šancí získat podíl v Arkádách

Unikátní bikový závod je zpět v Arkádách Pankrác a i letos bude výjimečný. Poprvé startuje přímo v m…