Česká krajina: Veřejnost výrazně podpořila divoké koně. Na úklid rezervace darovala přes 170 procent potřebné částky

19.01.2023 16:14 | Tisková zpráva

S výraznou podporou veřejnosti se setkala sbírka na úklid rezervace divokých koní u Milovic, která se uskutečnila v minulých týdnech.

Česká krajina: Veřejnost výrazně podpořila divoké koně. Na úklid rezervace darovala přes 170 procent potřebné částky
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Dárci věnovali 171 procent částky, o kterou ochránci přírody požádali. Dalších 50 tisíc korun pak poskytl Fond pro udržitelný život společnosti JRD, který sbírku inicioval ve spolupráci s Nadací Via. Veřejnost na úklid rezervace poslala celkem 170 717 korun. 

„Chtěl bych všem dárcům velmi poděkovat. V době ekonomické nejistoty a drastického zdražení energií, které je likvidační pro mnohé firmy a dostává do vážných potíží i mnohé domácnosti, si ochoty lidí přispět velice vážíme. Naše poděkování patří také společnosti JRD a Nadaci Via, která nás vybrala pro první sbírku v oblasti životního prostředí, jejíž výtěžek pak Fond pro udržitelný život zdvojnásobil do částky padesát tisíc korun,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila ve spolupráci s vědci.

V bývalém vojenském prostoru Milovice se nachází množství černých skládek, které tam lidé navozili za tři desetiletí po zrušení vojenského prostoru, ale i nebezpečné zbytky po armádě, od ostnatých drátů, přes rozstřílené terče, sutiny různých objektů až po staré pneumatiky z armádní techniky.

„Celé území bylo vyklizeno ještě před vznikem rezervace, ale při postupném rozšiřování se její součástí staly další plochy s ekologickou zátěží. Navíc některé skládky se ukrývaly v neprostupné vegetaci, a odkryly se až poté, co ji pastva velkých kopytníků potlačila,“ doplnil Dalibor Dostál.

Menší odpadky, jako kabely, terče nebo pneumatiky, odklízejí ochránci přírody s pomocí dobrovolníků zdarma. Na zbytky sutě, traverzy a další pozůstatky, však musí platit práci těžké techniky. Náklady na tyto aktivity přitom výrazně vzrostly kvůli zdražení pohonných hmot v důsledku války na Ukrajině. Úklid rezervace začne v nejbližších dnech či týdnech, hned jak dovolí počasí.       

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…