Podle včera zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v listopadu 2015 meziročně o 0,1 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v listopadu meziročně stagnovaly. Inflace se tak stále nachází výrazně pod cílem ČNB, respektive pod dolní hranicí jeho tolerančního pásma.
Celková meziroční inflace byla v listopadu o 0,5 procentního bodu pod prognózou ČNB. Na této odchylce se dominantně podílely ceny potravin, jejichž meziroční růst se v listopadu téměř zastavil, a zůstal tak výrazně za očekáváním ČNB. Ve stejném směru – avšak v podstatně menší míře – působil o něco hlubší než prognózovaný meziroční pokles regulovaných cen a cen pohonných hmot. Opačný vliv na odchylku od prognózy měla nepatrně vyšší korigovaná inflace bez pohonných hmot. Na tento ukazatel jádrové inflace přitom působí růst domácí ekonomiky a mezd i oslabení koruny vůči dolaru. Tento vliv je z velké části vyvažován pokračujícím poklesem zahraničních výrobních cen. Prognóza dopadů změn nepřímých daní se naplnila.
Zveřejněná data i nadále potvrzují nízkoinflační vývoj české ekonomiky v letošním roce. Podle prognózy ČNB se bude inflace postupně zvyšovat a na horizontu měnové politiky dosáhne dvouprocentního cíle, který v roce 2017 mírně překročí. V tom se bude odrážet odeznívání protiinflačního působení dovozních cen, které aktuálně klesají vlivem propadu výrobních cen v eurozóně i světových cen komodit. Ve druhé polovině příštího roku budou dovozní ceny působit již lehce proinflačně. Rostoucí domácí ekonomika bude zejména prostřednictvím zrychlujících mezd a cen dalších vstupů přispívat ke zvyšování nákladů a návazně i spotřebitelských cen na celém predikčním horizontu.
Tomáš Holub, ředitel sekce měnové
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva