Do oběhu je vydáno 14 800 mincí, z toho 9 600 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 5 200 kusů v běžné kvalitě. Autorem mince je Asamat Baltaev, DiS.
Na lícní straně mince je při spodním okraji vyobrazena lanová dráha na Petřín a její schéma, uprostřed první elektrická tramvaj a vpravo rozestavěná Petřínská rozhledna. V horní části je název „ČESKÁ REPUBLIKA“ a pod ním hodnota „200 Kč“.
Na rubové straně dvousetkoruny je v pozadí Průmyslový palác, před kterým je vyobrazena vstupní brána na Zemskou jubilejní výstavu. Při horním okraji jsou letopočty „1891–2016“ a ve spodní části text „ZEMSKÁ JUBILEJNÍ VÝSTAVA“.
Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
Prvotním impulsem pro uspořádání zemské výstavy v Praze se stala obdobná akce konaná v roce 1885 v Budapešti. Byl vybrán rok 1891, na který připadlo právě sté výročí od první takovéto události v Praze a díky tomu výstava získala přívlastek „jubilejní“. Místem byla zvolena Královská obora v Bubenči. Návštěvnost převýšila dva a půl miliónu lidí.
Z více než stovky pavilónů na sebe poutal největší pozornost Průmyslový palác, který uzavíral hlavní výstavní trasu a který byl první stavbou, pro niž byly v Čechách použity montované železné konstrukce. Vstupní brána na výstaviště byla 18 metrů vysoká a byla vyzdobená znaky čtyřiceti českých měst. Jednou nejúspěšnějších atrakcí byla i Křižíkova vodní fontána, velký úspěch zaznamenala také Strojovna.
V souvislosti se zemskou výstavou došlo v roce 1891 k významnému rozvoji i v jiných částech Prahy. Zprovozněna byla Petřínská rozhledna, lanovka na Petřín a na Letnou a první elektrická dráha, která vedla také na Letnou. Velkou společenskou událostí spojenou s výstavou se stal také všesokolský slet.
Mince s motivem Zemské jubilejní výstavy je úvodní mincí z cyklu pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč, které jsou součástí emisního plánu na léta 2016 – 2020. Následovat bude koncem června mince připomínající bitvu u Hradce Králové.
Podrobnější informace o technické realizaci
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva