Česká národní banka vydala minci k 125. výročí Zemské jubilejní výstavy

13.05.2016 16:20 | Zprávy

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci, která připomene 125 let od konání Zemské jubilejní výstavy v Praze. Mince v nominální hodnotě 200 korun je v prodeji od 11. května 2016.

Česká národní banka vydala minci k 125. výročí Zemské jubilejní výstavy
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Do oběhu je vydáno 14 800 mincí, z toho 9 600 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 5 200 kusů v běžné kvalitě. Autorem mince je Asamat Baltaev, DiS.

Na lícní straně mince je při spodním okraji vyobrazena lanová dráha na Petřín a její schéma, uprostřed první elektrická tramvaj a vpravo rozestavěná Petřínská rozhledna. V horní části je název „ČESKÁ REPUBLIKA“ a pod ním hodnota „200 Kč“.

Na rubové straně dvousetkoruny je v pozadí Průmyslový palác, před kterým je vyobrazena vstupní brána na Zemskou jubilejní výstavu. Při horním okraji jsou letopočty „1891–2016“ a ve spodní části text „ZEMSKÁ JUBILEJNÍ VÝSTAVA“.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Prvotním impulsem pro uspořádání zemské výstavy v Praze se stala obdobná akce konaná v roce 1885 v Budapešti. Byl vybrán rok 1891, na který připadlo právě sté výročí od první takovéto události v Praze a díky tomu výstava získala přívlastek „jubilejní“. Místem byla zvolena Královská obora v Bubenči. Návštěvnost převýšila dva a půl miliónu lidí.

Z více než stovky pavilónů na sebe poutal největší pozornost Průmyslový palác, který uzavíral hlavní výstavní trasu a který byl první stavbou, pro niž byly v Čechách použity montované železné konstrukce. Vstupní brána na výstaviště byla 18 metrů vysoká a byla vyzdobená znaky čtyřiceti českých měst. Jednou nejúspěšnějších atrakcí byla i Křižíkova vodní fontána, velký úspěch zaznamenala také Strojovna.

V souvislosti se zemskou výstavou došlo v roce 1891 k významnému rozvoji i v jiných částech Prahy. Zprovozněna byla Petřínská rozhledna, lanovka na Petřín a na Letnou a první elektrická dráha, která vedla také na Letnou. Velkou společenskou událostí spojenou s výstavou se stal také všesokolský slet.

Mince s motivem Zemské jubilejní výstavy je úvodní mincí z cyklu pamětních stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč, které jsou součástí emisního plánu na léta 2016 – 2020. Následovat bude koncem června mince připomínající bitvu u Hradce Králové.

Podrobnější informace o technické realizaci

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Tři králové navštívili krajský úřad. Vybrané peníze pomohou lidem v nouzi

19:28 Ústecký kraj: Tři králové navštívili krajský úřad. Vybrané peníze pomohou lidem v nouzi

Malí koledníci navštívili Krajský úřad Ústeckého kraje. Tradiční tříkrálovou koledu přišli zazpívat …