Česká pošta: Cenina ctí pokořitele TBC

12.11.2021 15:16 | Tisková zpráva

Před blížícím se stým výročím narození jednoho z nejvýznamnějších českých lékařů uvedla ve středu 10. listopadu Česká pošta do prodeje novou příležitostnou poštovní známku v nominální hodnotě 26 Kč Karel Stýblo a vakcína proti tuberkulóze. Námět známky, z výtvarné dílny Renáty Fučíkové, symbolizuje obor činnosti profesora Stýbla a jeho převratný způsob léčby TBC.

Česká pošta: Cenina ctí pokořitele TBC
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Úspěšná léčba vyžaduje nejprve správnou diagnózu. Proto je na známce Petriho miska s kulturou bakterií, které způsobují TBC. Modrý kruh může být vnímán i jako pohled do mikroskopu. Můžeme ho však vnímat i jako obraz planety Země, jako svět, který Stýblova metoda úspěšně vyléčila. Léčba spočívá v každodenní aplikaci většího množství tablet a její úspěšnost spočívá v systematičnosti a důslednosti. Byla to tedy právě tato metoda léčby, díky níž se profesor Stýblo zapsal do dějin medicíny.

„Karel Stýblo do léčby tuberkulózy zasáhl v celosvětovém měřítku. Od roku 1968 působil v Haagu a v 70. letech dokázal, že přímo kontrolovanou kombinovanou léčbou lze ovlivnit výskyt tuberkulózy a snižovat jej i ve velmi postižených zemích. Zavedl systém DOTS (directly observed treatment short course), který se celosvětové využívá v léčbě nemoci dodnes. O tomto muži, který se narodil v Čechách a naprosto zásadně ovlivnil boj proti tuberkulóze po celém světě se mluví málo a vydání známky k jeho výročí je o to významnější,“ říká předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D.

Stýblo

Karel Stýblo byl mezinárodně vysoce uznávaný lékař a jeho práce je nejlepším odkazem pro českou pneumologii a ftizeologii. Měl ohromující odborné znalosti o epidemiologii tuberkulózy a možnostech její kontroly, byl neobyčejně vytrvalý, pracovitý a skromný. Jeho práce prokázala efektivitu systému přímo kontrolované krátkodobé léčby tuberkulózy, který osobně prosadil v řadě afrických zemí, jeho systém byl uznán za celosvětový model efektivní léčby tuberkulózy Světovou zdravotnickou organizací v roce 1991. Dále byl aplikován v Indii, Číně a také při přechodném zhoršení epidemiologie TBC v New Yorku. Roku 1979 se stal vědeckým ředitelem Mezinárodní unie proti tuberkulóze a plicním nemocem se sídlem v Paříži. O tři roky později obdržel zlatou medaili Roberta Kocha. V roce 1998 byl navržen na udělení Nobelovy ceny, ale již se jí nedočkal.

„Společně se známkou vychází i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem jsou lidské plíce po léčbě, jejichž čistotu symbolizuje bílá holubice s aureolou z paprsků,“ doplnil vedoucí známkové tvorby České pošty Martin Holý.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známky v nákladu 400 000 kusů metodou ofsetu a FDC digitálním tiskem v nákladů 2 700 kusů. Zájemci si mohou známky zakoupit na specializovaných přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: V roce 2024 hasiči zasahovali u více než 200 000 událostí

13:21 HZS: V roce 2024 hasiči zasahovali u více než 200 000 událostí

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru, genpor. Vladimír Vlček, shrnul na tiskové konferenci…