Novou známku na Velvyslanectví Indické republiky v České republice slavnostně představil ředitel úseku generálního ředitele Ondřej Veselský za osobní účasti Její Excelence paní Narinder Chauhan, velvyslankyně Indické republiky v ČR. Setkání se zúčastnil i autor známky Jan Kavan.
Námětem známky je podobenka Mahátmy Gándhího s jeho typickým gestem sepjatých rukou, které jsou vedle pozdravu projevem hluboké úcty. Motiv obálky prvního dne vydání (FDC) vychází ze symbolu nenásilí. Tvoří jej kruhy představující dokonalost a soulad. Zobrazené ruce pak v kontextu (symbolu nenásilí) představují vzájemnou spolupráci. Součástí emise je i příležitostné razítko s motivem Gándhího brýlí a datem vydání známky. Autorem výtvarného návrhu celé emise je Jan Kavan a rytcem FDC Bohumil Šneider.
„Při příležitosti 150. výročí narození našeho Otce národa si jeho velikost připomínáme nejen v Indii, ale i oslavami a aktivitami po celém světě s cílem šířit jeho učení a filozofii nenásilí. České známky jsou dlouhodobě ceněny jako ty nejkrásnější. Těší mne proto, že se Mahátma Gándhí stal motivem jedné z nich,“ řekla Její Excelence paní Narinder Chauhan.
„Mahátma Gándhí změnil svět nenásilnými protesty a bojem za mír. Je nám ctí, že se můžeme emisí této známky spolupodílet na připomínce jeho odkazu. V historii českých příležitostných poštovních známek je to poprvé, kdy si Česká pošta připomíná tuto osobnost,“ řekl Roman Knap, generální ředitel České pošty.
Mahátma Gándhí se narodil jako občan anglické kolonie a byl jedním z největších politických a duchovních vůdců Indie a jejího hnutí za nezávislost. Prosazoval filosofii aktivního, ale nenásilného odporu a Indii dovedl k vyhlášení nezávislosti 15. srpna 1947.
Příležitostnou poštovní známku technikou ofsetu vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha v počtu 500 tisíc kusů a 3 200 kusů FDC ocelotiskem z plochy.
Známku v nominální hodnotě zastoupené písmenem Z je možné použít pro prioritní „obyčejnou zásilku do zahraničí“ do 50 g – mimoevropské země (což odpovídá hodnotě 45 Kč). Známku si mohou zájemci zakoupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, na vybraných poštách a na webových stránkách České pošty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva