Česká pošta: Nová známka připomíná 50 let od hrdinských činů Jana Palacha a Jana Zajíce

24.06.2019 19:58 | Zprávy

Česká pošta ve středu 26. června představí novou příležitostnou poštovní známku s motivem graficky zpracovaných podobizen Jana Palacha a Jana Zajíce, od jejichž tragických obětí, na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, letos uplynulo 50 let. Autorem výtvarného návrhu celé emise je Kryštof Krejča.

Česká pošta: Nová známka připomíná 50 let od hrdinských činů Jana Palacha a Jana Zajíce
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Motivem obálky prvního dne vydání (FDC) je graficky upravený Palachův občanský průkaz, jenž má symbolicky ohněm poškozené okraje, na razítku jsou pak symbolicky zobrazeny dva kříže a datum vydání.

Jan Palach, dvacetiletý student filozofické fakulty, se na protest proti situaci v Československu upálil 16. ledna 1969 v horní části pražského Václavského náměstí. Na následky své „akce“, jak svůj čin sám v krátkém rozhovoru z nemocnice nazval, zemřel v neděli 19. ledna 1969. Přepis rozhovoru, který s ním před smrtí natočila ošetřující lékařka, dokládá, že se nejednalo o krok nešťastného člověka. Jeho pohřeb 25. ledna v Praze se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci. Smuteční průvod několika desítek tisíc lidí šel z Václavského náměstí na tehdejší náměstí Krasnoarmějců dnešní náměstí Jana Palacha.

Kromě dalších mladých lidí šel v Palachových stopách i osmnáctiletý student železniční průmyslovky v Šumperku Jan Zajíc. Během období Pražského jara s nadšením podporoval uvolnění ve společnosti. Po sebeupálení Jana Palacha se zúčastnil protestní hladovky, kterou ukončil v den Palachova pohřbu. Zklamán pokračující normalizací i tím, že Palachův čin neměl za následek žádnou dlouhodobější reakci ve společnosti, se rozhodl Palacha následovat a 25. února 1969 se v průjezdu jednoho z domů na Václavském náměstí zapálil. Zemřel na místě, ani se mu nepodařilo vyběhnout na ulici.

Ačkoliv protestní sebevraždy hluboce otřásly veřejným míněním, neměly bohužel trvalejší dopad na tehdejší politickou situaci v Československu.

Příležitostnou poštovní známku technikou plnobarevného ofsetu vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha nákladem 500 tisíc kusů a 3300 kusů FDC digitálním tiskem.

Známku v nominální hodnotě zastoupené písmenem A je možné použít pro vnitrostátní obyčejné psaní do 50 g, dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání odpovídá 19 Kč. Známku si mohou zájemci zakoupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, na vybraných poštách a na webových stránkách České pošty.

Tehdejší Československá pošta vydala známku s motivem Jana Palacha již v roce 1991. Vedle textu „Jan Palach 1948 – 1969“ byl na známce jemnou kresbou provedený Palachův portrét, odpovídající fotografii z jeho vysokoškolského indexu. Kupón obsahoval text „Sdružení pro Nadaci Jana Palacha“ a symbolickou kresbu plamenů s profilem lidské tváře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: V poslední den otevřených dveří navštívilo Lichtenštejnský palác přes tisíc zájemců

22:03 Úřad vlády: V poslední den otevřených dveří navštívilo Lichtenštejnský palác přes tisíc zájemců

U příležitosti státního svátku 17. listopadu uspořádal Úřad vlády v Lichtenštejnském paláci poslední…