České „demokratické” strany zásadní měrou přispívají k polarizaci společnosti, potvrdila studie (ZDE). „Antipopulističtí aktéři ve své komunikaci prominentně konstruují sebeobrazy i opoziční identity a vytvářejí jednoduchou černobílou vizi, v níž jsou (takzvaní) populisté diskreditováni a obviňováni z toho, že jsou nedemokratičtí a polarizující. Sebe naopak prezentují jako legitimizující, ochraňující a sjednocující sílu,” uvádí autoři z Národního institutu SYRI, jejichž studie vyšla nedávno v prestižním časopise Politische Vierteljahresschrift.
Konflikt mezi oběma tábory je dle autorů studie do značné míry vykonstruovaný, přispívá k „pohádkovému” černobílému vnímání světa a vyprazdňování politické soutěže, která u nás byla tradičně založena typicky na střetávání pravicových a levicových myšlenek a názorů. Závěry studie jednoznačně potvrzují problém, na který osobně již několik let poukazuji (například na loňské konferenci „Pátek třináctého na české pravici” - více ZDE).
Koaliční strany přes veškeré vzletné teze o jejich roli zachránců české demokracie nezasypávají příkopy ve společnosti. Naopak, ještě více je prohlubují. Studie by mohla posloužit mnohým koaličním politikům jako předloha k nácviku aplikace alespoň elementárních prvků sebereflexe v praxi.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV