Česká pošta vydala první společnou Česko-lichtenštejnskou známku

08.09.2016 18:36 | Zprávy

Česká pošta spolu s Liechtensteinische Post AG vydala příležitostnou poštovní známku, která má stejný motiv a grafické zpracování jak v České republice, tak i v Lichtenštejnsku. Motivem známky se stalo dílo autora Gerrita Dou: Mladá dáma na balkóně. Jedná se o jedno z uměleckých děl, které kníže Jan II. z Lichtenštejna věnoval tehdejší soukromé Společnosti vlasteneckých přátel umění, přímé předchůdkyni dnešní Národní galerie. Tam se také 7. září 2016 uskutečnilo slavnostní představení známky.

Česká pošta vydala první společnou Česko-lichtenštejnskou známku
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Autorem rytiny je rytec Václav Fajt. Známka má nominální hodnotu 27 Kč a je tištěna technikou pětibarevného ocelotisku z plochých desek. Spolu se známkou vydala Česká pošta také tzv. obálku prvního dne (FDC), na kterém je fragment z obrazu Karla Škréty – sv. rodina se sv. Kateřinou a sv. Barborou. Toto dílo bylo také darováno dnešní Národní galerii v Praze Janem II. z Lichtenštejna.

Česká známková a rytecká škola je světoznámá a trvale si udržuje svůj vysoký kredit i v současnosti. Díky tvůrcům jsou československé poštovní známky výrazově bohaté a tematicky rozmanité. Zájem o tento druh nejmenší užité grafiky doma i v zahraničí je toho nejlepším dokladem a propagací České republiky a České pošty ve světě. České známky každoročně obhajují některé z prvních míst na světě: nejkrásnější známka, nejkrásnější aršík, nejkrásnější rytina, atypický design či neotřelý námět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Plán na zrychlení Green Dealu

Vážně něco takového EK plánuje? To už úplně zešílela? A jaká je šance, že se jí to nepodaří, a je vůbec nějaká naděje, se GD podaří ještě rozumně přehodnotit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi se potýkají s epidemií obezity: Polovina populace přibrala, každý desátý trpí těžkou obezitou

15:37 Češi se potýkají s epidemií obezity: Polovina populace přibrala, každý desátý trpí těžkou obezitou

Obezita v České republice dosahuje kritických hodnot. Podle nejnovějšího průzkumu se s nadváhou nebo…