Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: téměř 108 milionů korun. Tolik vrátila ČPZP na doplatcích za léky

21.02.2023 11:48 | Komerční článek

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) svým klientům vrátila za rok 2022 celkem 107,6 milionu korun za přeplatky z doplatků za léky předepsané na recept. Peníze dostalo zpět zhruba 92 tisíc klientů pojišťovny.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: téměř 108 milionů korun. Tolik vrátila ČPZP na doplatcích za léky
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

„Meziročně se vrácená částka zvýšila o 15 milionů korun a ve srovnání s rokem 2020 o téměř 26 milionů korun,“ uvedla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Spolu s částkou se zvyšuje i počet klientů, kteří překročili zákonný limit. V roce 2021 jich bylo přes 80 tisíc, v roce 2020 pak zhruba 73 tisíc. 

Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky na léky čtyřikrát do roka, tedy za každé kalendářní čtvrtletí. Za to poslední loňské vracela ČPZP téměř 40,3 milionu korun. Vratka se ve 4. čtvrtletí 2022 týkala více než 59 tisíc klientů ČPZP, kteří překročili ochranný roční limit započitatelných doplatků za léky. Průměrná částka, kterou ČPZP v jednotlivých čtvrtletích svým pojištěncům vracela, byla mezi 600 až 700 korunami.

Peníze od zdravotní pojišťovny automaticky dostávají zpět pojištěnci, kteří v daném období překročili zákonný limit. Ten u dětí a dospělých osob ve věku 65 až 69 let činí 1000 Kč. U osob s nahlášenou invaliditou, stejně jako u seniorů ve věku 70 let a starších, je 500 Kč. Osobám, kterým je od 19 do 64 let, se vrací přeplatky, pokud překročili zákonný limit 5000 Kč. 

Nejvyšší objem vrácené částky se týká pojištěnců nad 70 let. Za rok 2022 eviduje ČPZP celkem 72 801 pojištěnců starších 70 let, kterým vrátila částku téměř 40,3 milionu korun. 

Klienti České průmyslové zdravotní pojišťovny mohou výdaje za svou zdravotní péči a tedy i překročení zákonného limitu sledovat online prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu.

Na výši přeplatku a započitatelnost doplatků za léky se lidé dotazují ve zdravotní pojišťovně poměrně často. „Výše doplatků za léky, respektive započitatelných doplatků za léky, je dána rozdílem ceny a úhrady, které stanovuje  SÚKL - Státní ústav pro kontrolu léčiv. Je třeba vzít na vědomí, že započitatelný doplatek za lék nemusí být shodný s doplatkem, který pojištěnec zaplatí v lékárně - ten může být vyšší, nežli je započitatelný doplatek. Ceny, úhrady a případné doplatky se navíc mohou měnit i v průběhu jednoho kalendářního roku,“ vysvětluje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Aktuální ceny léků, včetně doplatků a započitatelných doplatků do limitu, jsou veřejně přístupné na internetu na webových stránkách SÚKL. ČPZP je oprávněna do  nároku na přeplatek zahrnout pouze ty započitatelné doplatky za léky, které byly za daný kalendářní rok (či čtvrtletí) ze strany lékáren vykázány.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

20:16 Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

Minulý týden skončila medvědu ušatému, který byl do ostravské zoo před koncem loňského roku převezen…