Česká rozvojová agentura: Mamacoffee bude předávat své zkušenosti i v Barmě

18.02.2018 21:37 | Zprávy

O dotační Program B2B, jehož hlavní náplní je partnerství se soukromým sektorem v rámci rozvojové spolupráce, je mezi českými podnikatelskými subjekty stále větší zájem. Jedním z nich je i společnost mamacoffee, která během loňského podzimu za podpory ČRA navštívila Barmu a v letošním roce zde plánuje vytvořit česko-myanmarský joint venture k propagaci inovací a moderních technologií v kávovém sektoru.

Česká rozvojová agentura: Mamacoffee bude předávat své zkušenosti i v Barmě
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

Po bohatých zkušenostech z Etiopie, Nikaraguy, Guatemaly či Indonésie se společnost mamacoffee rozhodla realizovat projekt Zemědělské inovace a technologie v Barmě s důrazem na pěstování kávy. V posledních letech v Barmě produkce kávy roste, a to především díky nadmořské výšce a vysoké kvalitě červené půdy. Mamacoffee zde plánuje zprostředkovat přenos know-how pro zvýšení kvality pěstování, sběru a zpracování kávy. Dále má zájem na vytvoření dlouhodobých přímých kontaktů mezi farmáři, místními kooperativami a pražírnami v České republice. Cílem projektu je detailní ověření záměru vytvoření česko-myanmarského joint venture k propagaci inovací a moderních technologií v kávovém sektoru a vypracování konkrétního investičního a podnikatelského plánu pro realizaci.

Přestože pěstování kávy má v Barmě dlouholetou tradici a země má vhodné agro-klimatické podmínky pro pěstování vysokojakostní kávy pro mezinárodní trh, po desetiletích izolace země a zanedbávání sektoru ze strany bývalé vlády, zemi chybí řada postupů a technik v pěstování, zpracování a odbytu kávy, dnes již zcela běžných v jiných částech světa. Klimatické podmínky v období dešťů a kvalita dopravní infrastruktury s sebou navíc přináší výrazné problémy v oblasti logistiky. Řada farem i venkovských oblastí se v období dešťů stává těžko dostupných anebo se výrazně prodlužuje doba cesty. Barmské Ministerstvo zemědělství, živočišné výroby a zavlažování si je ale potenciálu kávy vědomo a exportně-orientovaný rozvoj kávového sektoru řadí mezi své priority.

„Během projektu využijeme své zkušenosti z různých zemí, kde jsme úspěšně působili, a zprostředkujeme přenos know-how pro zvýšení kvality pěstování, sběru a zpracování zelené kávy. V rámci společné výkupny a zpracovny kávy, která by se soustředila na spolupráci s individuálními farmáři i místními kooperativami, zpřístupníme tyto technologie širokému spektru klientů. Půjde o další zpracovny kávy, kávové unie i kávové kooperativy v jednom z barmských regionů v Šanském státu. Máme zájem na vytvoření dlouhodobých přímých kontaktů mezi farmáři, místními kooperativami a pražírnami u nás i v zemích EU,“ říká zakladatel a jednatel společnosti mamacoffee Daniel Kolský, který už realizoval v rámci Programu B2B tři projekty.

Projekt v Barmě má na základě doposud uskutečněných konzultací odpovídající politickou a institucionální podporu v místě realizace, především díky spolupráci s Myanmar Coffee Association. Podle Daniela Kolského vyvine mamacoffee maximální úsilí, aby navržené postupy realizace splňovaly odpovídající ekologické normy EU a aby projekt minimalizoval možné negativní dopady na přírodu využíváním nejlepších dostupných technologií. Zároveň je primární snahou snižování energetické náročnosti i dalších negativních dopadů zpracování kávy. Změny by měly probíhat i na úrovni jednotlivých drobných procesů v oblasti nakládání s odpady a odpadní vodou v každodenní praxi zpracovny i farem.

„Založili jsem firmu Coffee Embassy EU s.r.o., která se specializuje na zahraniční projekty z důvodu zjednodušení a transparentnosti zelené kávy dalším subjektům. V Nikaragui jsme otevřeli pobočku této firmy a naši dva zaměstnanci již aktivně působí na místním trhu, kde spolupracují s místními farmáři na zvyšování kvality kávy během sklizně a jejího zpracování. Zároveň připravují export kávy z Nikaragui na trh do EU a USA. Výsledkem projektu v roce 2018 by měla být spolupráce v konkrétních kávových zemích a společné sdílení infrastruktury, know-how a marketingových materiálů s dalšími partnery v EU a USA. Projekt bude kromě Barmy a Nikaragui realizován také v Brazílii a Guatemale. Zároveň bychom chtěli tento projekt na přelomu roku 2018/2019 dále rozšířit do Etiopie a Indonésie, kde jsme již realizovali přípravné fáze,“ dodává Daniel Kolský.

„Projekt realizovaný společností mamacoffee povede k výraznému zvýšení výkupní ceny kávy a přispěje tak ke zlepšení potravinové bezpečnosti a životních podmínek farmářů a jejich rodin. Projekt by také měl ve střednědobém hledisku přispět k tvorbě nových pracovních míst. Dalším rozvojovým aspektem projektu je i zlepšení celkového technologického a znalostního zázemí farem i zpracovny,“ říká Ludmila Leškovská z ČRA, která má projekty realizované v rámci dotačního programu B2B na starosti.

Více o Programu B2B se dozvíte zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Projekt na ochranu dětí před domácím násilím

7:33 Ministerstvo spravedlnosti: Projekt na ochranu dětí před domácím násilím

Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Krajským soudem v Ústí nad Labem zahájí tříletý projekt z…