Česká rozvojová agentura: Na trhy všech rozvojových zemí s Programem B2B

24.05.2019 12:13 | Zprávy

Program B2B podporující projekty českých soukromých firem v rozvojových zemích vstoupil letos do čtvrtého roku své existence. V rámci Velké výzvy 2019 bylo hodnoceno celkem 68 žádostí, z nichž bylo 33 podpořeno.

Česká rozvojová agentura: Na trhy všech rozvojových zemí s Programem B2B
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

Jednou z výhod Programu B2B je skutečnost, že umožňuje firmám proniknout na trhy všech rozvojových zemí dle klasifikace OECD. Projekty českých firem tak budou předávat potřebné know-how a přinášet pracovní příležitosti místním lidem např. v Mali, Kyrgyzstánu, Indonésii, Ugandě, Iráku či Bělorusku. S cílem podpořit soukromé investice na rizikových trzích byl letos pro české firmy nově spuštěn program Záruka zahraniční rozvojové spolupráce.

Ze 33 podpořených žádostí se jedná o sedm podnikatelských plánů, jedné studie proveditelnosti, tří projektových dokumentací a 22 realizací. „Radost máme především z velkého počtu schválených realizací, protože firmy v rámci nové dotace mohou navázat na předchozí přípravné fáze a rozjet svůj projekt tak, aby byl prospěšný oběma stranám. Místním trhům tak české firmy poskytnou potřebné know-how či technologie a zároveň zde získají kontakty, najdou obchodního partnery, vytvoří nová pracovní místa a v ideálním případě si s místním partnerem založí společný podnik,“ říká manažerka Programu B2B Ludmila Leškovská.

V Etiopii tak může pokračovat úspěšně rozjetý projekt pěstování moringy olejodárné, který nyní přímo ovlivňuje školením či zaměstnáním kolem 50 místních obyvatel. Lze očekávat, že jejich počet poroste v letošním roce po spuštění výroby a prodeje moringových tablet a moringového oleje. Díky práci týmu pod vedením realizátora Jaromíra Nováka se zdraví prospěšné produkty z etiopské superpotraviny dostaly už i na český trh.

Velmi slibně vypadá také projekt týmu z pražské firmy AAA Techlabs pod vedením Philipa Staehelina. Ten se rozhodl pro vývoj revolučních brýlí. Jde o unikátní dioptrické brýle pod značkou DOT Glasses, které může díky nastavitelnosti nosníku a stranic a možnosti výběru čoček nosit každý. A hlavně díky jejich nízké ceně pouhých tří dolarů budou dostupné lidem s očními vadami i v těch nejchudších zemích světa. Se svým projektem získala firma nedávno 1. cenu v Lausanne a v rámci celosvětové soutěže startupů se 10. dubna probojovala do nejlepší čtyřky. „Tyto brýle umožní řešit potřeby i těch nejchudších a nejodlehlejších komunit, které k nim nikdy neměly přístup. Náš projekt také umožní vytvoření místních „mikropodniků“ prodejců brýlí, které budou zpočátku podporované z mikroúvěrů, což přispěje k rozvoji podnikatelství místních komunit,“ přibližuje Philip Staehelin další významný aspekt projektu a i jeden z důvodů, proč byl podpořen Programem B2B.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

PMS ČR: Česká republika má širokou záchrannou síť  pro oběti trestných činů

7:16 PMS ČR: Česká republika má širokou záchrannou síť pro oběti trestných činů

Probační a mediační služba a Policie České republiky nabízejí podporu a pomocnou ruku obětem po celé…