Česká správa sociálního zabezpečení: Zaměstnavatelé mohou odložit platby pojistného. Přehledy o výši pojistného musí i nadále předkládat každý měsíc

28.05.2020 10:06 | Zprávy

Dne 20. května 2020 byl přijat zákon č. 255/2020 Sb., o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti placeného zaměstnavateli jako poplatníky v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020 a o změně některých zákonů.

Česká správa sociálního zabezpečení: Zaměstnavatelé mohou odložit platby pojistného. Přehledy o výši pojistného musí i nadále předkládat každý měsíc
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

Podle tohoto zákona mohou zaměstnavatelé za kalendářní měsíce květen, červen a červenec 2020 odložit platby pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), které jsou povinni platit ze svého vyměřovacího základu (tj. 24,8 % z vyměřovacího základu zaměstnavatele). Pokud zaměstnavatel dluh vzniklý odložením zaplatí do 20. října 2020, sníží se penále stanovené z tohoto dluhu podle zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o pojistném“) o 80 %. V případě, že se zaměstnavatel rozhodne využít možnost odložení platby pojistného za zaměstnavatele, nemusí tuto skutečnost OSSZ oznamovat. Dluh na pojistném a penále vzniklý odložením platby pojistného podle výše uvedeného se nepovažuje za dluh na pojistném a penále pro účely potvrzování stavu závazků zaměstnavatele podle § 22d zákona o pojistném (tzv. potvrzení o bezdlužnosti). Pokud snížené penále ve svém úhrnu nepřesáhne částku 1 000 Kč, odepíše se tato částka k tíži OSSZ a nebude zaměstnavateli předepsána k úhradě.

Důležitou podmínkou je, že zaměstnavatel za kalendářní měsíce květen, červen a červenec 2020 odvedl pojistné, které jsou povinni platit jeho zaměstnanci (6,5 % z vyměřovacího základu zaměstnance), a to ve stanovené lhůtě (tj. od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce) a ve výši uvedené v přehledu o výši pojistného. Přehled o výši pojistného má však zaměstnavatel povinnost předložit příslušné OSSZ ve stanovené lhůtě za každý kalendářní měsíc, a to se všemi vyplněnými údaji, tedy včetně odloženého pojistného za zaměstnavatele. Pokud tuto podmínku zaměstnavatel nesplní, penále nemůže být sníženo a zaměstnavatel bude povinen zaplatit je v plné výši (tj. 0,05 % za každý den prodlení). 

V návaznosti na výše uvedené dochází také od 1. 6. 2020 ke změně ve způsobu placení pojistného, penále, přirážky k pojistnému a pokut, které je od tohoto dne možné platit pouze bezhotovostně na příslušný účet příslušné OSSZ vedený u poskytovatele platebních služeb. POZOR! Z tohoto důvodu dochází od 1. 6. 2020 k trvalému uzavření pokladen jednotlivých OSSZ.

V souvislosti s uvedenými legislativními opatřeními je nezbytné zjednodušit administrativní postupy související s placením pojistného a předkládáním přehledu o výši pojistného. Proto je zákonem č. 255/2020 Sb. provedena změna zákona o pojistném a přehled o výši pojistného bude možné podávat příslušné OSSZ výlučně v elektronické podobě, a to počínaje přehledem o výši pojistného za kalendářní měsíc červen 2020. Ten je zaměstnavatel povinen podat v termínu od 1. do 20. července 2020. Způsob tohoto podání je uveden v § 123e odst. 2 písm. a) zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. 

Pokud zaměstnavatel nemůže z prokazatelných objektivních technických důvodů přehled o výši pojistného předložit uvedeným způsobem (v elektronické podobě), může tak učinit v písemné podobě na předepsaném tiskopisu zasláním na adresu určenou OSSZ nebo předáním tohoto tiskopisu příslušné OSSZ. Přitom je povinen uvést důvod takového postupu. Tyto technické důvody se posuzují podle § 61 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů obdobně.

Některé speciální (mzdové, účetní, personální) SW programy obsahují funkce i formuláře pro odesílání pomocí služby e-Podání ČSSZ. Pro zjištění vlastností vámi používaného speciálního SW programu kontaktujte jeho dodavatele/výrobce. Pro vyplnění a odeslání přehledu o výši pojistného lze využít také interaktivní formulář na ePortálu ČSSZ. Bližší informace o způsobech elektronického podání jsou dostupné na internetových stránkách ČSSZ ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence

16:25 Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence

Hospodářská komora ČR vítá navýšení daňového limitu pro zaměstnanecké zdravotní benefity, které umož…