„Ze zaslaného přehledu dob důchodového pojištění lidé zjistí, zda má ČSSZ ve své evidenci všechny doklady o jejich pracovní minulosti a kolik činí součet jejich dob pojištění. Pokud naši klienti objeví nedostatky, mohou je včas, tedy ještě před podáním žádosti o důchod, začít řešit a pozitivně tak ovlivnit dobu řízení o přiznání důchodu,“ zdůraznil ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.
Přehled dob důchodového pojištění obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ. Jsou v něm rovněž uvedeny vyměřovací základy (výdělky/příjmy) a vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986. Zaslané údaje mohou lidé využít i k předběžnému informativnímu výpočtu výše starobního důchodu. Stačí je podle návodu „dosadit“ do důchodové kalkulačkyumístěné na webových stránkách ČSSZ.
Přehled zároveň informuje o dobách neevidovaných, tzn. o dobách, ke kterým ČSSZ nemá žádný doklad, na jehož základě by je mohla zaevidovat. ČSSZ tak očekává zvýšený zájem lidí o dodatečné zaevidování dob, ke kterým dohledali doklad, nebo rady v situaci, kdy k určitému neevidovanému období naopak doklady nemají.
„Rozhodně doporučujeme, aby lidé s doklady přišli na okresní správu sociálního zabezpečení, kde jim odborníci vysvětlí, které z nich lze před podáním žádosti o důchod zaevidovat a které předloží až při sepisování žádosti. Samozřejmě jim také poradí v dalších záležitostech spojených s dobou pojištění. Není na místě zasílat doklady úřadu unáhleně,“ upřesnil ústřední ředitel ČSSZ.
Přehled dob důchodového pojištění nepošle ČSSZ těm klientům zmíněných ročníků, kteří si letos již zažádali o tzv. informativní osobní list důchodového pojištění (potřebné informace tak již mají nebo budou mít k dispozici). Nepošle ho ani těm, kterým vyplácí starobní důchody nebo invalidní důchody III. stupně, a ani příjemcům důchodů vyplácených silovými rezorty, tedy ministerstvem vnitra, ministerstvem spravedlnosti a ministerstvem obrany. Neznamená to ovšem, že by tito lidé (nebo kdokoliv mladší či starší) nemohli přehled získat. V případě zájmu mají možnost požádat o vyhotovení tzv. informativního osobního listu důchodového pojištění, avšak za předpokladu, že si o něj letos dosud nepožádali, nebo naopak v období po vystavení informativního listu doložili další (nové) nárokové podklady.
Poprvé ČSSZ rozeslala přehledy dob důchodového pojištění loni v létě, a to mužům ročníku narození 1954 a ženám ročníku narození 1957, kteří aktivní přístup ČSSZ hodnotili pozitivně. Řada z více než 103 tisíc klientů se na základě tohoto dokladu začala zajímat o své důchodové záležitosti a v dostatečném předstihu vyřešila s odborníky okresních správ sociálního zabezpečení otázky týkající se jejich budoucího starobního důchodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva