Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

05.01.2025 11:27 | Tisková zpráva

Úspěšný seriál Mistři medicíny se v lednu vrací na obrazovky. Divákům nabídne třináct portrétů špičkových českých lékařů a lékařek z celé republiky, dramatické momenty z operačních sálů i silné lidské příběhy vyléčených pacientů.

Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů
Foto: Karel Šebesta
Popisek: Logo ČT

„Před několika lety mě oslovili producent Přemysl Pražský a režisér Viktor Polesný s námětem seriálu o předních českých lékařích a lékařkách. Česká televize projevila o Mistry medicíny zájem. První řadu cyklu jsme začali vysílat v listopadu 2020, díky pozitivnímu ohlasu diváků jsme pokračovali druhou sérií vysílanou od ledna 2023, nyní předkládáme veřejnosti třetí sérii. Výběr lékařů byl ve všech případech náročný, protože zajímavých, schopných a obětavých osobností je mnohonásobně více, než jsme vůbec mohli obsáhnout,“ říká kreativní producentka rozsáhlého projektu Mistři medicíny Alena Müllerová a dodává: „Těší nás, že má náš seriál v rámci vysílání ČT2 stabilně velmi dobrou sledovanost a diváky je kladně hodnocen především po stránce kvality a spokojenosti.“

V režii jednotlivých dílů se střídají Kamila Vondrová, Viktor Polesný a Oskar Reif. Diváky i tentokrát nechají nahlédnout do odborné praxe i soukromí špičkových českých lékařů a lékařek. Před kamerou se tentokrát objeví například emeritní přednosta ORL FN Motol Jan Betka, primářka pneumologie Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Magdalena Popelková, dětská onkoložka a expertka na paliativní péči z pražské motolské nemocnice Lucie Hrdličková, či kardiolog a zakladatel kardiologického oddělení Nemocnice České Budějovice Ladislav Pešl.

„Rozhodující není jenom osobnost, ale především její příběh. Způsob života, zájmy, slabosti, koníčky, životní styl, který je často stejně náročný jako u špičkových sportovců. Osobní historie. A také samozřejmě obor, se kterým se díky zvědavosti chci seznámit a seznámit s ním diváka. Některé vztahy, které při téhle práci v mém životě vzniknou, jsou nesmírně cenné a obohacující i po konci natáčení,“ říká jeden z trojice režisérů Mistrů medicíny Viktor Polesný o tom, jaká jsou jeho kritéria výběru lékařů a lékařek pro natáčení dokumentu.

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
93%
hlasovalo: 16976 lidí

A čím je podle režiséra divácky atraktivní prostředí nemocnic, ordinací a operačních sálů? „Pohybujme se s kamerou v prostředí, kam se každý z nás jednou, v nemalých úzkostech, dostane, a zároveň na sálech, kde už o sobě neví. Prostě lékařské prostředí má v sobě zvláštní genius loci, něco, čeho se bojíme a zároveň nás to přitahuje,“ vysvětluje Polesný.

A na otázku, zda ho coby režiséra přitahují dramatické momenty na sále, říká: „Adrenalinové momenty tady asi jsou, ale především mi imponuje velká koncentrace celého týmu, souhra, profesionalita. Je to v ostrém kontrastu se světem, který nás obklopuje. Tady se do poslední chvíle bojuje o každý lidský život. Bez ohledu na čas, únavu nebo bolavá záda.“

Jednotlivé díly televizního cyklu mají 26 minut. V současnosti jsou všechny odvysílané části k dispozici v iVysílání, mezi nimi také příběhy fyzioterapeuta Pavla Koláře, kardiochirurga Jana Pirka, plicního chirurga Roberta Lischkeho, neurochirurga Vladimíra Beneše, urologa Marka Babjuka, kardiologa Josefa Veselky nebo infektoložky Hany Roháčové.

S dvaceti lékaři a lékařkami, kteří se v seriálu dosud objevili či v nové řadě objeví, se lze setkat také prostřednictvím nové knihy Mistři medicíny, souboru knižních rozhovorů, který právě vyšel v Edici ČT. Během natáčení televizního cyklu vznikly stovky hodin natočeného materiálu. Tvůrcům bylo líto, že se mnoho inspirativních myšlenek a osobních výpovědí do jednotlivých dílů nevešlo, na něco zase naopak nebyl čas se zeptat.

Kniha tak není přepisem, ani záznamem televizního cyklu, nabízí nový plnohodnotný obsah. Například rozhovory s oční mikrochirurgyní Drahomírou Barákovou, anestezioložkou a paliatričkou Kateřinou Rusinovou, onkologem a lékařským genetikem Markem Svobodou, internistkou a geriatričkou Evou Topinkovou, spondylochirurgem Janem Štulíkem, psychiatry Jánem Praškem a Martinem Andersem, onkogynekoložkou Danielou Fischerovou, chirurgem Tomášem Šebkem, neuroložkou a specialistkou na roztroušenou sklerózu Evou Kubala Havrdovou, transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem, kardiochirurgem Janem Vojáčkem, ortopedem Janem Bartoníčkem a internistou Martinem Matějovičem. Rozhovory vedli zkušení novináři Renata Kalenská, Blanka Kubíková, Jolana Matějková, Jaroslav Veis a Alena Müllerová, která je zároveň editorkou celé knihy.

Cyklus bude ve vysílání téměř tři měsíce, od 8. ledna do 2. dubna 2025, každou středu od 21:30 hodin na ČT2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Student 5. ročníku ČVUT vyloučen po zásahu StB

7:33 Policie ČR: Student 5. ročníku ČVUT vyloučen po zásahu StB

Příslušníci StB se zaměřili na přednáškovou činnost studenta ČVUT pro signatáře Charty 77 a zařídili…