Česká televize: Nové dokumenty - ožehavá témata, svědectví doby, významná výročí a další

27.01.2023 21:44 | Tisková zpráva

Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.

Česká televize: Nové dokumenty - ožehavá témata, svědectví doby, významná výročí a další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České televize

„Dokumenty mají v České televizi významné postavení a jsou jedním z pilířů jejího programu. Česká televize, jako hlavní tvůrce a koproducent této tvorby u nás, připravila do vysílání pořady reflektující celou řadu témat, od těch, co aktuálně rezonují společností, přes válečné, reportážní, historické, přírodopisné, politické, portrétní či cestopisné. Věnovat se budou mimo jiné smutnému výročí jednoho roku války na Ukrajině, problematice adopcí či exekucí, i jubileím významných osobností,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplňuje: „Na dokumentech jsme tradičně spolupracovali s renomovanými tvůrci i osobnostmi nastupující generace. Během jara odvysíláme například seriál V exekuci, v němž nesnadnou, ale vysoce aktuální problematiku zpracovaly režisérky Barbora Chalupová a Ivana Pauerová Miloševič. Zajímavým pohledem, nejen v kontextu zpravodajství České televize, které už bezmála rok přináší informace o válečném konfliktu na Ukrajině, je film Petra Jančárka Váleční reportéři o tom, jak novináři, kameramani a fotografové svoji profesi vnímají.“

Silné příběhy

Čtrnáct příběhů pěstounů ze čtrnácti krajů republiky bude vyprávět cyklus Plné hnízdo. „Spousty rodičů se dnes snaží o rodičovství dozvědět víc a v rámci svého pátrání mohou přijít i na to, že by sami mohli být skvělými pěstouny, kterých je v České republice kriticky málo,“ vysvětluje kreativní producentka Jiřina Budíková. Alarmujícím a doposud skrytým pohledem na fungování obchodu s dluhy je šestidílná dokumentární detektivka V exekuci rozkrývající systém dluhového labyrintu. I přes všechny překážky přitom ukazuje, že z této pasti lze najít cestu ven. „Málokdo chápe, jak vážným celospolečenským problémem jsou exekuce. Rádi bychom naším seriálem přispěli ke změně situace podobně, jako se to podařilo dokumentům Šmejdi nebo V síti,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

„Představovat válečný konflikt neznamená jen zabíjení a krev,“ říká novinář a ředitel televizního studia ČT Ostrava Miroslav Karas ve filmu Petra Jančárka Váleční reportéři. Obsahuje výpovědi elitních novinářů – Michala Kubala, Petry Procházkové, Václava Černohorského, Martina Dorazína, Terezy Engelové a dalších – kteří pravidelně přinášejí zpravodajství z válečných konfliktů.

S kamerou na cestách

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Bratislavě začíná výstava fotografií k 25. výročí působení HZS ČR

22:03 V Bratislavě začíná výstava fotografií k 25. výročí působení HZS ČR

V Českém domě v Bratislavě budou od zítřejšího dne k vidění fotografie, které shrnují 25 let působen…