„V první fázi se zaměříme na depa, kde máme zastaralé a energeticky náročné osvětlení. ČEZ ESCO nám navrhne jeho výměnu, zafinancuje ji a my tuto investici splatíme z peněz ušetřených na spotřebě elektřiny,“ vysvětluje princip spolupráce člen představenstva ČD pro techniku, servis a majetek František Bureš. Nejedná se ale jen o osvětlení. ČEZ ESCO bude hledat potenciál úspor i ve vytápění a celkové spotřebě elektřiny. Provedené investice bude navíc ČEZ ESCO v další fázi monitorovat a navrhovat další opatření.
„Energetika jde kupředu mílovými kroky a potenciál úspor v objektech, jako jsou průmyslové haly, depa a další technické nebo i administrativní budovy, je obrovský,“ říká Pavel Cyrani, člen představenstva ČEZ zodpovědný za obchod se zákazníky. „Navíc v případě takzvaných EPC projektů za dosažení těchto komplexních úspor jako dodavatel ručíme. Výhodou pro zákazníka je také to, že na investice nemusí dávat ani korunu ze svého,“ dodává.
Výběr budov pro pilotní projekty proběhne letos, samotná realizace pak příští rok. Návratnost musí být maximálně 5 let. „Například při kompletní výměně osvětlení v depu přitom může být úspora až 50 % a návratnost dva roky. Zaměříme se ale i na další úspory, třeba v oblasti tepelného hospodářství. V majetku nám zůstávají stovky objektů a také energeticky velmi náročné provozy v depech, které jsou pro zařazení do projektu vhodné. Je nejvyšší čas s tím něco dělat. Nejde o výměnu pár zářivek, ale o kompletní nahrazení systému, které v celku vygeneruje úspory až desítky milionů korun ročně,“ uzavírá František Bureš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva