Vítězové pak společně vše oslavili za přítomnosti televizních kamer, moderátora Martina Dejdara, skupiny Eddie Stoilow, ministra školství Marcela Chládka a celé řady zajímavých hostů. Laureáti si mezi sebou rozdělí finanční ceny v hodnotě 180 tisíc Kč. Součástí projektu České hlavičky je i následná práce s talenty, resp. pomoc v dalším profesním růstu a také hledání vhodných investorů pro realizaci jejich nápadů. O vysoké úrovni laureátů svědčí i velké úspěchy v zahraničí - na významných soutěžích i u potenciálních investorů.
Cena GENUS, cena společnosti EKO-KOM a.s., se uděluje za nejlepší práce v oblasti přírodních věd, zabývajících se prostředím kolem nás. Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo. Alena Budinská z Gymnázia nad Štolou (Praha 7) se zabývala problematikou chirálních léčiv a jejich účinkem na náš organismus. S vhodnou kombinací několika podmínek, kterými se práce zabývá, je možné urychlit průběh reakce a zvýšit výtěžek požadovaného léčiva.
Naproti tomu práce Tomáše Jora z Gymnázia Jiřího z Poděbrad mapovala populaci kriticky ohroženého drobného motýla, vřetenušky mokřadní. Po usilovné práci v terénu a následné analýze navrhl opatření, která mají přispět k efektivnější ochraně tohoto vzácného tvora.
Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM, která oceňuje práce z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace. Martin Hora z Gymnázia Plzeň se věnoval modelování 1D proudění krve v portálním řečišti jater. Jednorozměrný výpočet je mnohem rychlejší než klasický 3D a mohl by urychlit proces vedoucí k přesnějšímu určení diagnostiky pacienta.
Vojtěch Boček z brněnské SPŠ a VOŠ technické ve své práci představil svůj MultiROM, šikovnou softwarovou úpravu, která umožňuje uživatelům mobilních zařízení s Androidem instalaci více operačních systémů. Jeho MultiRom si stáhlo již více než 30 000 uživatelů.
Cena FUTURA, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, udělovaná za praktické projekty a inovace, letos putuje k Janu Rýznarovi z SPŠ a OA Bruntál. Ten se věnoval hybridním systémům, které jsou trendem současného automobilového průmyslu. Díky svým modelářským schopnostem sestrojil i vlastní model na dálkové ovládání se systémem Plug-in-Hybrid. Ten na základě svých výpočtů považuje za nejvyspělejší systém, který lze využívat i při každodenním provozu.
Kategorie SANITAS, která oceňuje práce a projekty z oblasti přírodních věd, zabývají lidským zdravím, biologickými a chemickými pochody, letos ovládly dvě nadané dívky. Lucie Studená z Gymnázia Jana Keplera (Praha) se zaměřila na retroviry v lidských tkáních a jejich vliv na nádorová onemocnění. Jako jediná se nemůže slavnostního galavečera zúčastnit, protože právě začala studovat na univerzitě Cambridge ve Velké Británii.
Druhou vítězkou je Magdalena Šubrtová z Gymnázia Brno-Řečkovice, jejíž práce se věnovala zkoumání koncových částí chromozomů - telomerám. Telomery mají ochrannou funkci, avšak s každým buněčným dělením se zkracují, až jsou kriticky krátké a dochází k buněčné smrti. Sledování mechanismů udržování délky telomer je důležité pro pochopení patogeneze některých lidských chorob, stejně tak pro zlepšení diagnostických a terapeutických schopností.
Mimořádná cena společnosti SAP a Nadačního fondu Česká hlava byla udělena Lukáši Herudkovize SPŠ elektrotechniky a informatiky z Ostravy. Práce se zabývá autonomní řídící jednotkou pro 3D tiskárnu 3D modelů bez potřeby připojení k počítači. Práce využívá myšlenku autonomního chodu celého systému. Díky univerzálnosti řídící jednotky je po malé úpravě možné ovládat i CNC stroje (vrtačky, frézy, laserové řezačky).
Práce Daniela Štipla, původně nominovaná v kategorii GENUS, porotu zaujala natolik, že se rozhodla udělit ji zvláštní cenu. Důvodem byl přínos, který tato práce má, a to nejen ochraně přírody, ale i společnosti jako takové. Práce si vzala za cíl napomoci boji proti moru včelího plodu navržením nové metody pro jednoduché monitorování stavu infekčního tlaku moru včelího plodu v jednotlivých včelstvech s využitím kultivace původce této choroby na testovacích kartách RIDA®COUNT –Paenibacillus larvae. Toto zařízení má odhalit přítomnost původce moru včelího plodu již v počátcích choroby, kdy lze ještě včelstvo zachránit před utracením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva