České hlavičky 2014 znají své laureáty!

06.11.2014 9:15 | Zprávy

Na slavnostním galavečeru 22. října v brněnském SONO Centru našlo své nové majitele 9 vítězných sošek. Letošní již 8. ročník byl ve znamení velkého konkurenčního boje prací nadaných středoškolských studentů. Ve 3 kategoriích porotu práce zaujaly natolik, že dokonce udělila dvě 1. místa.

České hlavičky 2014 znají své laureáty!
Foto: PragueBusinessPhotographer
Popisek: České hlavičky 2014 znají své laureáty.

Vítězové pak společně vše oslavili za přítomnosti televizních kamer, moderátora Martina Dejdara, skupiny Eddie Stoilow, ministra školství Marcela Chládka a celé řady zajímavých hostů. Laureáti si mezi sebou rozdělí finanční ceny v hodnotě 180 tisíc Kč. Součástí projektu České hlavičky je i následná práce s talenty, resp. pomoc v dalším profesním růstu a také hledání vhodných investorů pro realizaci jejich nápadů. O vysoké úrovni laureátů svědčí i velké úspěchy v zahraničí - na významných soutěžích i u potenciálních investorů.
 
Cena GENUS, cena společnosti EKO-KOM a.s., se uděluje za nejlepší práce v oblasti přírodních věd, zabývajících se prostředím kolem nás. Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo. Alena Budinská z Gymnázia nad Štolou (Praha 7) se zabývala problematikou chirálních léčiv a jejich účinkem na náš organismus. S vhodnou kombinací několika podmínek, kterými se práce zabývá, je možné urychlit průběh reakce a zvýšit výtěžek požadovaného léčiva.

Naproti tomu práce Tomáše Jora z Gymnázia Jiřího z Poděbrad mapovala populaci kriticky ohroženého drobného motýla, vřetenušky mokřadní. Po usilovné práci v terénu a následné analýze navrhl opatření, která mají přispět k efektivnější ochraně tohoto vzácného tvora.
 
Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM, která oceňuje práce z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace. Martin Hora z Gymnázia Plzeň se věnoval modelování 1D proudění krve v portálním řečišti jater. Jednorozměrný výpočet je mnohem rychlejší než klasický 3D a mohl by urychlit proces vedoucí k přesnějšímu určení diagnostiky pacienta.

 

Vojtěch Boček z brněnské SPŠ a VOŠ technické ve své práci představil svůj MultiROM, šikovnou softwarovou úpravu, která umožňuje uživatelům mobilních zařízení s Androidem instalaci více operačních systémů. Jeho MultiRom si stáhlo již více než 30 000 uživatelů.
 
Cena FUTURA, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, udělovaná za praktické projekty a inovace, letos putuje k Janu Rýznarovi z SPŠ a OA Bruntál. Ten se věnoval hybridním systémům, které jsou trendem současného automobilového průmyslu. Díky svým modelářským schopnostem sestrojil i vlastní model na dálkové ovládání se systémem Plug-in-Hybrid. Ten na základě svých výpočtů považuje za nejvyspělejší systém, který lze využívat i při každodenním provozu.
 
Kategorie SANITAS, která oceňuje práce a projekty z oblasti přírodních věd, zabývají lidským zdravím, biologickými a chemickými pochody, letos ovládly dvě nadané dívky. Lucie Studená z Gymnázia Jana Keplera (Praha) se zaměřila na retroviry v lidských tkáních a jejich vliv na nádorová onemocnění. Jako jediná se nemůže slavnostního galavečera zúčastnit, protože právě začala studovat na univerzitě Cambridge ve Velké Británii.

Druhou vítězkou je Magdalena Šubrtová z Gymnázia Brno-Řečkovice, jejíž práce se věnovala zkoumání koncových částí chromozomů - telomerám. Telomery mají ochrannou funkci, avšak s každým buněčným dělením se zkracují, až jsou kriticky krátké a dochází k buněčné smrti. Sledování mechanismů udržování délky telomer je důležité pro pochopení patogeneze některých lidských chorob, stejně tak pro zlepšení diagnostických a terapeutických schopností.


 
Mimořádná cena společnosti SAP a Nadačního fondu Česká hlava byla udělena Lukáši Herudkovize SPŠ elektrotechniky a informatiky z Ostravy. Práce se zabývá autonomní řídící jednotkou pro 3D tiskárnu 3D modelů bez potřeby připojení k počítači. Práce využívá myšlenku autonomního chodu celého systému. Díky univerzálnosti řídící jednotky je po malé úpravě možné ovládat i CNC stroje (vrtačky, frézy, laserové řezačky).
 
Práce Daniela Štipla, původně nominovaná v kategorii GENUS, porotu zaujala natolik, že se rozhodla udělit ji zvláštní cenu. Důvodem byl přínos, který tato práce má, a to nejen ochraně přírody, ale i společnosti jako takové. Práce si vzala za cíl napomoci boji proti moru včelího plodu navržením nové metody pro jednoduché monitorování stavu infekčního tlaku moru včelího plodu v jednotlivých včelstvech s využitím kultivace původce této choroby na testovacích kartách RIDA®COUNT –Paenibacillus larvae. Toto zařízení má odhalit přítomnost původce moru včelího plodu již v počátcích choroby, kdy lze ještě včelstvo zachránit před utracením.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

22:03 ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl dne 11. října 2024 Univerzitou Palackéh…