V hlavních rolích excelují Ivan Trojan, František Němec, Jan Hartl nebo Tomáš Töpfer. Režie se ujal Dimitrij Dudík. Drama zachycující šíření epidemie v hermeticky uzavřeném městě odhaluje proměnu celé společnosti. Tváří v tvář smrti padají masky, boj za svobodu a spravedlnost se vyhrocuje, prověřovány jsou lidské charaktery i víra v Boha. Není náhodou, že stanice Vltava uvádí hru v den výročí smrti Jana Palacha.
Styl románu připomíná dílem kroniku a strohost jazyka, nejednoznačnost významů vět upomíná zase na Kafkův Proces. Spolu s lékařem Bernardem Rieux sledujeme počátky epidemie, jíž nikdo nevěnuje patřičnou pozornost. Teprve když mor propukne v plné síle, uvěří městská rada varování doktora Rieuxe a město uzavře. Od této chvíle se Oran stává územím karantény, nikdo nesmí ven a nikdo nesmí dovnitř. Lékař a skupina jemu blízkých, velmi rozmanitých lidí začíná svůj boj proti moru.
Strohý, téměř reportážní autorův styl líčí bez emocí událost za událostí. V nehrdinských hrdinech románu a jejich neokázalých postojích lze spatřit podoby Camusova člověka revoltujícího, který teprve tváří v tvář smrti, na prahu katastrofy, utvrzuje smysl života.
Albert Camus dílo koncipoval jako románovou kroniku alžírského města Oran, v němž vypukne mor a obyvatelstvo se ocitne ve stavu naprosté izolace. Autor znal město důvěrně ze svých pobytů a byla mu známá i historie zdejší cholerové epidemie. Ta zabila krátce po francouzské kolonizaci v roce 1849 většinu obyvatel města.
Po odvysílání bude inscenace připravena k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas