Český rozhlas: Hra Virtuoso obsadila 3. místo na festivalu v Chorvatsku

04.06.2021 12:39 | Zprávy

Hra z dílny Českého rozhlasu nazvaná Virtuoso získala 3. cenu na mezinárodním festivalu Prix Marulić v kategorii Drama. O stupně vítězů se podělila s dramatem Woyzeck rakouského veřejnoprávního vysílatele ORF, které v dané kategorii zvítězilo. Pomyslnou stříbrnou medaili si odnesla hra BBC s názvem This Challenging Self.

Český rozhlas: Hra Virtuoso obsadila 3. místo na festivalu v Chorvatsku
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Rozhlasová hra Virtuoso existuje ve dvou verzích – stereo a binaurální. Druhá zmíněná varianta se natáčela na tzv. binaurální hlavu, která má malé mikrofony umístěné v uších. Posluchač při použití sluchátek uslyší velmi zajímavé zvukové efekty.

Pro Český rozhlas Vltava, který Virtuoso na svých vlnách odvysílal v premiéře v září 2019, drama napsala a režírovala rumunská autorka Ilinca Stihi a ke spolupráci přizvala herce Martina Fingera, Jana Nedbala, Lucii Štěpánkovou a další. Dramaturgyní projektu byla Kateřina Rathouská, hudba, předepsaná už ve scénáři, je dílem skladatele Maxe Brucha, zvukovou kompozici vytvořil Jan Trojan, který se společně s Tomášem Pernickým postaral i o mix zvuku.

„Nasaďte si sluchátka a ponořte se do světa na hranici vzpomínek, snů, představ, tužeb. Tak jsme na Vltavě zvali k poslechu Virtuosa, další z binaurálních her, kterým jsme dali ve vysílání prostor. Mám velkou radost, že kouzlo Virtuosa zapůsobilo i na porotu Prix Marulić,“ uvedla šéfredaktorka ČRo Vltava Jarka Haladová.

Festival Prix Marulić je přehlídkou rozhlasové tvorby vycházející ze starých textů literárního a kulturního dědictví. Jeho hlavním cílem je porovnání různých způsobů a přístupů prezentací starých literárních textů a kulturního dědictví modernímu posluchači a hledání rozhlasového dialogu mezi minulostí a současností. Starými texty se rozumí jakýkoliv text před rokem 1921, jímž si připomínáme počátky rozhlasu. Motto festivalu zní „Znovuobjevené staré texty."

„Ocenění rozhlasové inscenace Virtuoso mě překvapilo. Měla jsem možnost vyslechnout všechna audia, která organizátoři vybrali do programu festivalu, šestnáct dokumentů, dvanáct her a deset krátkých formátů, a musím říct, že úroveň letošního ročníku byla z mého pohledu docela vysoká. O to větší mám z úspěchu radost. Drama Virtuoso, inspirované prózou Aurelie neboli Život a sen Gérarda de Nervala, jsme natáčeli převážně mimo rozhlasové studio, v pražských ulicích, v tunelu nebo suterénu karlínské budovy Českého rozhlasu. Do malých rolí jsme obsadili řadu našich rozhlasových kolegů a kolegyň. Na tohle pozoruhodné natáčení dodnes rádi vzpomínáme,“ dodala kreativní producentka a dramaturgyně hry Virtuoso Kateřina Rathouská.

Více informací, jak se točí rozhlasová hra binaurálně, je k dispozici na webu Českého rozhlasu Vltava ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFPI: Projekt Obec ON propojuje obce s odborníky na investiční výstavbu

13:21 SFPI: Projekt Obec ON propojuje obce s odborníky na investiční výstavbu

Státní fond podpory investic (SFPI) vedle poskytování dotačního a úvěrového financování v roce 2024 …