Český statistický úřad: Ceny vývozu i dovozu meziročně významně rostly

12.10.2021 8:24 | Tisková zpráva

Indexy cen vývozu a dovozu – srpen 2021

Český statistický úřad: Ceny vývozu i dovozu meziročně významně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V srpnu 2021 vývozní ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %, dovozní ceny vzrostly o 0,3 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,4 %. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 8,6 %, dovozní ceny o 9,4 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,3 %. 

Meziměsíční srovnání
Vývozní ceny v srpnu klesly o 0,3 % (po očištění o kurzový vliv vzrostly o 0,2 %). Pokles celkového meziměsíčního indexu byl nejvíce ovlivněn snížením cen strojů a dopravních prostředků o 0,8 %. Ceny chemikálií klesly o 0,6 % a minerálních paliv o 0,5 %. Nejvíce se zvýšily ceny polotovarů o 1,2 % (především kovových výrobků, železa a oceli) a ostatních surovin o 1,1 % (zejména dřeva).

Dovozní ceny v srpnu vzrostly o 0,3 % (po očištění o kurzový vliv o 0,8 %). Největší vliv na zvýšení celkového meziměsíčního indexu měl růst cen polotovarů o 0,8 % (zejména železa a oceli). Nejvíce rostly ceny ostatních surovin o 1,3 % (hlavně surového kaučuku) a minerálních paliv o 0,8 % (plynu, elektřiny a uhlí). K poklesu nedošlo v žádné ze sledovaných skupin.

Směnné relace se snížily na hodnotu 99,4 % (v červenci 100,7 %). Nejnižší hodnotu zaznamenala minerální paliva (98,7 %), nejvyšší hodnoty dosáhly polotovary (100,4 %).

„V srpnu 2021 výrazně vzrostly meziroční ceny, ve vývozu o 8,6 % a v dovozu o 9,4 %. Nadále pokračoval trend značného meziročního růstu cen minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání se zvýšily zejména ceny železa, oceli a dřeva,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Meziroční srovnání
Ceny vývozu se zvýšily o 8,6 % (po očištění o kurzový vliv o 10,7 %). Rozhodující vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen polotovarů o 16,0 % (hlavně železa, oceli a kovových výrobků). Výrazně rostly ceny ostatních surovin o 70,1 % (zejména dřeva a kovového odpadu), minerálních paliv o 50,2 % (hlavně elektřiny, ropných výrobků a plynu) a ceny chemikálií o 15,3 %. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku o 3,0 %.

Dovozní ceny vzrostly o 9,4 % (po očištění o kurzový vliv o 11,6 %). Růst celkového meziročního indexu byl nejvíce ovlivněn výrazným zvýšením cen minerálních paliv o 80,0 % (zejména ropy a ropných výrobků, plynu a elektřiny). Významně rostly ceny ostatních surovin o 47,0 % (především rud kovů, kovového odpadu a dřeva), polotovarů o 14,1 % (hlavně železa, oceli a neželezných kovů) a ceny chemikálií o 11,1 %. Klesly pouze ceny průmyslového spotřebního zboží o 0,6 %.

Směnné relace klesly na hodnotu 99,3 % (v červenci 99,8 %). Nejnižší hodnotu směnných relací zaznamenala minerální paliva (83,4 %), naopak nejvyšší hodnoty dosáhly ostatní suroviny (115,7 %).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …