Český statistický úřad: Ceny vývozu se nezměnily, ceny dovozu vzrostly

16.11.2016 10:12 | Zprávy

Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě ve 3. čtvrtletí 2016:

Český statistický úřad: Ceny vývozu se nezměnily, ceny dovozu vzrostly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ceny vývozu se ve 3. čtvrtletí 2016 proti 2. čtvrtletí 2016 nezměnily, ceny dovozu vzrostly o 0,7 %, směnné relace dosáhly hodnoty 99,3 %. Meziročně se ceny vývozu ve 3. čtvrtletí snížily o 2,7 %, ceny dovozu o 3,7 %, směnné relace dosáhly hodnoty 101,0 %.

Mezičtvrtletní hodnocení:

Ceny vývozu se ve 3. čtvrtletí 2016 proti 2. čtvrtletí 2016 nezměnily (ve 2. čtvrtletí 2016 pokles o 0,4 %). Nejvíce rostly ceny minerálních paliv o 1,3 %, polotovary o 1,1 % a ceny potravin o 0,9 %. Ceny ostatních surovin klesly o 0,6 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 0,5 %.

Ceny dovozu se ve 3. čtvrtletí 2016 proti 2. čtvrtletí 2016 zvýšily o 0,7 % (ve 2. čtvrtletí 2016 beze změny). Ceny minerálních paliv rostly o 6,5 %, ostatních surovin o 3,2 % a ceny polotovarů o 1,4 %. Klesly pouze ceny strojů a dopravních prostředků o 0,1 %.

Směnné relace ve 3. čtvrtletí 2016 proti 2. čtvrtletí 2016 dosáhly hodnoty 99,3 % (ve 2. čtvrtletí 2016 hodnota 99,6 %). Negativních hodnot dosáhla zejména minerální paliva (95,1 %), ostatní suroviny (96,3 %) a stroje a dopravní prostředky (99,6 %). Pozitivní hodnoty směnných relací nezaznamenala žádná ze sledovaných skupin.

Vývoj cen zahraničního obchodu významně ovlivňoval rovněž kurz koruny k hlavním zahraničním měnám. Do mezičtvrtletního indexu kurzu byly zahrnuty dvě nejvýznamnější měny z hlediska českého zahraničního obchodu, tedy EUR a USD. Mezičtvrtletní indexy kurzů CZK k těmto měnám byly váženy váhou, která těmto zahraničním měnám přísluší v indexu vývozních cen, resp. dovozních cen.

Z výše uvedených grafů číslo 2 a 3 je patrné, že v případě vývozu i dovozu jsou ceny zahraničního obchodu vázány na kurzové vlivy. Kontrakty se zahraničními subjekty jsou zpravidla uzavírány na delší časové období a čím je období kontraktu delší, tím je vazba na kurzy silnější.

Meziroční hodnocení:

Vývozní ceny se ve 3. čtvrtletí 2016 snížily o 2,7 % (ve 2. čtvrtletí 2016 o 4,3 %). Z významnějších skupin nejvíce klesaly ceny minerálních paliv o 13,6 %, chemikálií o 7,8 %, ostatních surovin o 7,1 %, polotovarů o 3,0 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 1,7 %. Rostly zejména ceny nápojů a tabáku o 2,6 %.

Dovozní ceny ve 3. čtvrtletí 2016 klesly o 3,7 % (ve 2. čtvrtletí 2016 o 6,3 %). Ceny minerálních paliv se snížily o 20,8 %, chemikálií o 4,9 %, polotovarů o 3,0 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 1,2 %. Ceny potravin vzrostly o 0,3 %.

Směnné relace se meziročně ve 3. čtvrtletí 2016 snížily na hodnotu 101,0 % (ve 2. čtvrtletí 2016 hodnota 102,1 %) a setrvaly v pozitivních hodnotách – viz graf číslo 4. Z významnějších skupin dosáhla nejvyšších pozitivních hodnot směnných relací minerální paliva (109,1 %) a průmyslové spotřební zboží (101,4 %). Negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly zejména ostatní suroviny (94,6 %), chemikálie (97,0 %) a stroje a dopravní prostředky (99,5 %).

Meziroční kurzově očištěné indexy cen zahraničního obchodu

ČSÚ počítá také meziroční indexy cen zahraničního obchodu očištěné o kurzové vlivy. Postupuje se tak, že ceny v cizích měnách vykázané za aktuální měsíc jsou přepočteny na české koruny kurzem stejného měsíce minulého roku. Spolu s cenami vykazovanými v CZK vstupují do výpočtu váženého průměru. Tento kurzově očištěný bazický cenový index je vztažen k neočištěnému bazickému cenovému indexu stejného měsíce minulého roku, tím je spočten meziroční očištěný cenový index. Rozdíly mezi očištěnými a neočištěnými cenovými indexy mohou být značné, dobře viditelné jsou z grafu číslo 6 a 7, například v listopadu a prosinci 2013.

Použitá metoda z řady praktických důvodů neumožňuje 100% kurzové očištění, protože všechny realizace v cizích měnách nejsou v cizích měnách vykazovány; tento podíl činí do 30 %. Z uvedeného vyplývá, že při plném kurzovém očištění by se rozdíly mezi publikovanými cenovými indexy a kurzově očištěnými cenovými indexy pravděpodobně dále zvětšovaly.

Z výše popsaných kurzově očištěných indexů lze vytvořit také kurzově očištěný rozklad přírůstků indexů cen. Tabulka 1 na předposlední straně uvádí publikovaný a kurzově očištěný rozklad přírůstků indexů cen vývozu a dovozu, s rozšířením o nejvýznamnější dvoumístné skupiny SITC 7. Tento rozklad dobře ilustruje, kolika procentními body každá skupina "kurzově přispívala" do indexu.

Obecně platí, že kurzový vliv snižuje cenové indexy zahraničního obchodu, pokud koruna v úhrnu proti zahraničním měnám posiluje. Naopak kurzový vliv působí na zvyšování indexů cen, pokud koruna v úhrnu proti zahraničním měnám oslabuje. Z následujících grafů číslo 6 a 7 je patrné, jak významně kurzový vliv působil na výši indexů cen vývozu a dovozu.

Z grafu číslo 9 je patrné působení kurzového vlivu na meziroční směnné relace.

Graf číslo 10 ukazuje vývoj hodnoty směnných relací, pokud se ze sledování vyloučí skupina minerálních paliv.

V grafu číslo 10 můžeme pozorovat vliv minerálních paliv, který do 4. čtvrtletí 2012 snižoval celkovou hodnotu meziročních směnných relací. V 1. čtvrtletí 2013 se situace obrátila a minerální paliva začala směnné relace zvyšovat. Souvisí to pochopitelně s vývojem cen na světových trzích, zejména ropy. Dovozní ceny, které mají proti cenám vývozním vyšší podíl surovin, reagují citlivěji na cenové turbulence. Při růstu cen surovin se proto směnné relace zpravidla snižují, a naopak při poklesu cen surovin směnné relace rostou.

Závěrečné shrnutí

Kurzový vliv meziročně ve 3. čtvrtletí 2016 působil na prohloubení poklesu cen vývozu a dovozu – bez kurzového vlivu byl pokles vývozních a dovozních cen mírnější. Vývozní ceny meziročně klesly méně než ceny dovozní, proto směnné relace zůstaly v pozitivních hodnotách. S vyloučením kurzového vlivu zůstaly směnné relace také pozitivní. Hodnoty bez kurzového vlivu odpovídají kurzově očištěným indexům – viz grafy 6, 7 a 9.

Závěrečná tabulka uvádí publikované neočištěné indexy cen zahraničního obchodu.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Daňové echo – Moderní přístup k efektivní správě daní

11:12 Finanční správa: Daňové echo – Moderní přístup k efektivní správě daní

Generální finanční ředitelství (GFŘ) začalo používat nový nástroj pro zlepšení správy daní a komunik…