Český statistický úřad: Interaktivní aplikace srovnává kvalitu života v krajích

08.06.2024 16:13 | Tisková zpráva

Kvalitu života obyvatel všech 14 krajů Česka měří 34 vybraných statistických ukazatelů, které Český statistický úřad prezentuje na svém webu v části, zaměřené na regionální statistiky.

Český statistický úřad: Interaktivní aplikace srovnává kvalitu života v krajích
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Právě aktualizovaná verze webové aplikace Porovnání krajů (ZDE) s daty za rok 2023 má opět podobu atraktivních, dynamických grafů s názornými animacemi. K dispozici je také zobrazení vývoje jednotlivých ukazatelů v jednoduchých mapách.

Ukazatele jsou vybrány napříč čtyřmi oblastmi, a to demografickou, sociální, ekonomickou a oblastí životního prostředí. Jedná se například o naději dožití mužů a žen při narození a ve věku 65 let, míru nezaměstnanosti, medián mezd nebo množství oxidu uhelnatého ve vzduchu.

Ukazatele je možno zobrazit v časových řadách od roku 2000 ve třech typech dynamických grafů. Přestože každý z nich nabízí trochu jiný pohled na vývojové trendy vybraných ukazatelů, mají jedno společné, a to je názornost. Přitom si uživatel samozřejmě může ukazatele vybírat napříč všemi oblastmi a všechny ukazatele je rovněž možno zobrazit v přehledných mapách.

Graf Pořadí krajů (ZDE) ukazuje nejen vývoj pořadí krajů ve vybraném ukazateli, ale také velikost rozdílů mezi regiony. Graf Vývoj ukazatele (ZDE) přináší informace o změnách v jednotlivých krajích. Přitom oba umožňují volbu kritérií ke zvýraznění oblasti, která uživatele nejvíce zajímá, a nastavení barev k posouzení významnosti jevu. Analytický bublinový graf dovoluje posuzovat vztahy více faktorů najednou. Dává možnost vybírat různé ukazatele na vodorovnou a svislou osu či porovnávat další parametry z pohledu velikosti a barvy bubliny příslušného kraje.

Všechny hodnoty zobrazovaných informací jsou navíc dostupné v přiložených tabulkách, k dispozici je také stručná metodika. K bližšímu seznámení s možnostmi nastavení grafů a práce s nimi slouží statická a video nápověda ZDE.

Kromě toho aplikace obsahuje odkazy na další členění vybraných ukazatelů (například podle pohlaví), které je k dispozici ve Veřejné databázi ČSÚ.

Jedním pohledem tak může uživatel zjistit zajímavé informace. Například zatímco v roce 2000 byl průměrný věk obyvatel Prahy mezi kraji nevyšší, v roce 2023 bylo naše hlavní město druhým nejmladším krajem po kraji Středočeském. Nejvyšší naději dožití při narození měli muži po celé období v Praze, nejnižší v Ústeckém kraji. Naopak u žen nebyla situace tak jednoznačná, přesto v roce 2023 opět zvítězila Praha a nejmenší naději dožití měly ženy v Ústeckém kraji.

Z pohledu mediánu hrubých měsíčních mezd se pořadí krajů v čase příliš nemění, ale v Praze byla tato hodnota v posledních letech o 15 % vyšší než ve druhém Středočeském kraji a o 30 % vyšší než v posledním Karlovarském kraji, i když rozdíly se v průběhu let snižovaly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…