Český statistický úřad: Meziroční růst cen v červenci mírně zrychlil

13.08.2024 19:15 | Tisková zpráva

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,7 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle rekreace a kultura. Meziročně spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 2,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu.

Český statistický úřad: Meziroční růst cen v červenci mírně zrychlil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 0,7 %. Růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura byl způsoben zejména zvýšením sezónních cen dovolených s komplexními službami o 25,1 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 1,3 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny drůbežího masa o 6,4 %, čokoládových výrobků o 7,7 %, nealkoholických nápojů o 1,3 %, vepřového masa o 1,9 % a másla o 4,3 %.

Na snižování celkové cenové hladiny působil v červenci především pokles cen v oddíle odívání a obuv, kde byly nižší ceny oděvů o 0,9 % a obuvi o 1,9 %. Z potravin klesly zejména ceny zeleniny o 4,6 %, z čehož ceny brambor byly nižší o 21,8 %. Ceny ovoce se meziměsíčně snížily o 2,2 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 1,6 %.

tab

rab

Meziroční srovnání

„Červencové mírné zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. Ty oslabily svůj meziroční pokles a byly oproti loňskému červenci levnější zhruba o 3 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Toto zrychlení1) meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde řada sledovaných položek zmírnila svůj meziroční cenový pokles. Ceny mouky byly v červenci nižší o 15,4 % (v červnu pokles o 20,9 %), drůbežího masa o 5,8 % (v červnu pokles o 12,1 %), vajec o 17,2 % (v červnu pokles o 20,4 %), ovoce o 4,2 % (v červnu pokles o 6,3 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 15,2 % (v červnu růst o 11,5 %), čokoládových výrobků na 16,0 % (v červnu růst o 9,5 %), nealkoholických nápojů na 3,4 % (v červnu růst o 1,3 %).

tav

tab

Na meziroční růst cenové hladiny měly v červenci největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu2) o 6,8 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,4 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, elektřiny o 8,9 % a tepla a teplé vody o 5,0 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,7 % a tuhých paliv o 2,9 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování v důsledku vyšších cen stravovacích služeb o 7,1 % a ubytovacích služeb o 8,8 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 3,4 %, piva o 4,9 % a tabákových výrobků o 6,6 %. Ceny vína meziročně klesly o 2,6 %. V oddíle doprava byly vyšší především ceny pohonných hmot a olejů o 5,6 %. Naopak na meziročním snižování celkové cenové hladiny měly v červenci největší podíl ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (pokles o 3,1 %).

Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 0,9 % (v červnu o 0,8 %). Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,3 %. (Více informací: Metodická poznámka ZDE.)

tab

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,6 % a ceny služeb o 4,9 %.

Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v červenci 152,0 % (v červnu 151,0 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 4,4 % (v červnu 4,9 %).

graf

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)3)

Podle předběžných výpočtů HICP v červenci v Česku meziměsíčně vzrostl o 0,7 % a meziročně o 2,5 % (v červnu o 2,2 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v červenci 2024 za Eurozónu 2,6 % (v červnu 2,5 %), v Německu 2,6 % a na Slovensku 2,9 %. Nejvyšší byla v červenci v Belgii (5,5 %) a nejnižší ve Finsku (0,6 %).

Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v červnu 2,6 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v květnu. Nejvyšší byla v červnu v Belgii (5,4 %) a nejnižší ve Finsku (0,5 %).

(Více informací najdete na internetových stránkách Eurostatu HICP - ZDE.)

graf

Poznámky:
1) Zrychlení/zpomalení růstu meziročního cenového indexu je rozdíl mezi aktuálním a předchozím meziročním indexem. Je proto závislé na změně aktuálního meziměsíčního indexu a zároveň na změně základny – meziměsíčního indexu (růstu/poklesu) ve stejném měsíci loňského roku.
2) Nájemné z bytu zahrnuje jak nově uzavřené smlouvy, tak i stávající.
3) HICP neobsahuje imputované nájemné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Během silvestrovských oslav vyjeli hasiči napříč republikou k 355 požárům

11:27 HZS: Během silvestrovských oslav vyjeli hasiči napříč republikou k 355 požárům

Příchod Nového roku byl opět spojen se zvýšeným počtem požárů. Největší nárůst událostí hasiči zazna…