Průmyslová produkce v listopadu 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,5 %. Meziročně klesla o 2,7 %. „V listopadu průmyslová produkce opět klesla. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, zejména výroba jejich dílů a dále navazující obor výroba pryžových a plastových výrobků, tedy například výroba pneumatik. Dále pokračoval dlouhodobý pokles výroby strojů a zařízení,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Kladným směrem nejvíce přispěla výroba ostatních nekovových minerálních výrobků nebo ostatní zpracovatelský průmysl, kde se projevily mimořádné zakázky a zvýšená předvánoční výroba.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v listopadu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,4 %. Zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,1 %, převážil vliv zakázek ze zahraničí, meziročně nižších o 3,8 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 1,5 %. „K poklesu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, tento výsledek byl však zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou. O desetinu meziročně klesla hodnota nových zakázek ve výrobě strojů a zařízení,“ říká Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Méně zakázek přibylo rovněž podnikům ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu 2024 meziročně snížil o 2,0 %.
Dle Eurostatem zveřejněných údajů v říjnu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 0,8 %. Největší meziroční pokles zaznamenala Belgie (o 7,9 %) a Německo (o 4,9 %). Výkon českého průmyslu se snížil o 2,1 %. Nejvíce vzrostl irský průmysl (o 15,2 %) a dánský průmysl (o 8,6 %). Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (o 8,4 %) a nejvyšší růst zaznamenal ostatní zpracovatelský průmysl (o 7,4 %). Údaje za listopad zveřejní Eurostat podle předběžného harmonogramu 15. 1. 2025.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva