„I přes zlepšení situace s dodávkami dílů pro automobily průmyslová produkce v červnu meziměsíčně stagnovala. V řadě odvětví se totiž růst, který jsme zaznamenávali v průběhu minulých měsíců, zastavil,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
Průmyslová produkce v červnu 2022 byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,5 %. Meziročně vzrostla o 1,7 %. „Zatímco minulý rok v červnu stály průmyslové firmy na počátku čipové krize, letos v červnu se situace v zásobování čipy i kabelovými svazky zlepšila a zejména automobilky doháněly zpomalení produkce z minulých měsíců,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu. Ani toto oživení však nedokázalo výrazněji převážit zpomalení některých odvětví zpracovatelského průmyslu. Výraznější meziroční pokles produkce zaznamenala výroba dřeva a dřevařských výrobků, zejména výroba dýh a desek na bázi dřeva a dále výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se začal projevovat vliv vysoké energetické náročnosti tohoto odvětví a růst cen.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 15,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 14,9 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 16,7 %. Hodnota nových zakázek v průmyslových podnicích se v porovnání s minulým rokem zvýšila ve všech sledovaných odvětvích. Meziročně poklesla pouze hodnota nových zakázek ze zahraničí ve třech ze sledovaných odvětví: výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Výrazný podíl na růstu měla i v případě zakázek výroba motorových vozidel, kde se hodnota nových zakázek meziročně zvýšila o pětinu.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu 2022 meziročně zvýšil o 0,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červnu 2022 meziročně vzrostla o 8,1 %.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v květnu 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 2,7 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Bulharsko (o 20,2 %) a Dánsko (o 17,2 %). Český průmysl vzrostl o 3,3 %. Naopak nejvíce klesl maltský průmysl (o 4,8 %) a lucemburský průmysl (o 2,1 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 1,4 %.
Detailnější informace o vývoji průmyslové produkce v 1. pololetí 2022 naleznete v doplňující informaci k RI Průmysl ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva