Průmyslová produkce v květnu 2021 byla reálně meziměsíčně nižší o 3,6 %. Meziročně vzrostla o 25,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +8,5 procentního bodu, růst o 59,5 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +3,3 p. b., růst o 54,7 %) a výroba kovových konstrucí a kovodělných výrobků (příspěvek +3,1 p. b., růst o 29,1 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,2 p. b., pokles o 2,2 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,1 p. b., pokles o 2,0 %) a výroba nápojů (příspěvek -0,04 p. b., pokles o 2,0 %).
„Květnové výsledky průmyslu byly ještě ovlivněny loňskými rozsáhlými odstávkami. Průmyslová produkce v květnu vzrostla meziročně o čtvrtinu. Růst zaznamenala prakticky všechna odvětví zpracovatelského průmyslu. Objem nových průmyslových zakázek se meziročně zvýšil o bezmála polovinu,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu.
„Zakázky tuzemským výrobcům tedy nechybí, ale další růst průmyslu začíná limitovat nedostatek dílů a surovin. Průmyslová produkce mezi dubnem a květnem poklesla. Podstatně se na tom podílel automobilový průmysl, kde součástky chybějí nejvíce,“ dodává Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v květnu 2021 meziročně vzrostly o 31,2 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 35,3 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 26,2 %.
Hodnota nových zakázek v květnu 2021 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 46,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 49,9 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 39,6 %. K celkovému meziročnímu růstu nových zakázek přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +26,5 p. b., růst o 79,6 %), výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek +4,8 p. b., růst o 89,1 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +4,6 p. b., růst o 36,3 %). Nové zakázky klesly pouze v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,6 p. b., pokles o 5,5 %).
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu 2021 meziročně snížil o 1,4 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v květnu 2021 meziročně vzrostla o 12,0 %. Růst průměrné mzdy byl ovlivněn nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v dubnu 2021 v EU27 meziročně vzrostla o 38,7 %, český průmysl vzrostl o 55,1 %. Největší meziroční růst zaznamenala Itálie a Slovensko; německý průmysl vzrostl o 33,0 %. Podle předběžného harmonogramu Eurostat zveřejní údaje za květen 2021 dne 14. 7. 2021.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.