Český statistický úřad: V roce 2016 dosáhl odliv zisků do zahraničí 8,4 % HDP

02.04.2017 18:08 | Zprávy

Reálné příjmy domácností vzrostly v roce 2016 o 3,1 % a reálná spotřeba na obyvatele meziročně vzrostla o 2,7 %. Důchody ze zisků náležící zahraničním vlastníkům korporací dosáhly v tomto roce 8,4 % HDP.

Český statistický úřad: V roce 2016 dosáhl odliv zisků do zahraničí 8,4 % HDP
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Nefinanční podniky: ziskovost ve 4. čtvrtletí se meziročně snížila

Míra zisku1 ve 4. čtvrtletí 2016 byla 49,7 %, což je o 1,5 p.b. méně než před rokem. Za snížením ziskovosti podniků stojí zejména navýšení mzdových nákladů, které vzrostly meziročně o 5,8 %. Míra investic2 se zvýšila meziročně o 1,9 p.b. a dosáhla 30,7 %.

Domácnosti: reálný příjem ve 4. čtvrtletí vzrostl o 2,1 %

Reálné příjmy domácností na obyvatele3 vzrostly ve 4. čtvrtletí meziročně o 2,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele4 rostla mírně rychlejším tempem, tedy o 2,2 %.

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření5 byl 25 106 Kč, z toho 4 590 Kč tvořily individuální služby a zboží6 poskytnuté vládními institucemi a neziskovými institucemi sloužícími domácnostem.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání7 dosáhl ve 4. čtvrtletí hodnoty 30 121 Kč a oproti stejnému období předchozího roku se reálně zvýšil o 2,6 %.

Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření8 dosáhla částky 22 605 Kč.

Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů byla meziročně mírně nižší míra úspor9, a to 13,6 %. Naopak míra investic v sektoru domácností meziročně významně vzrostla a to na 10,3 %, což souviselo s rostoucími investičními výdaji na pořízení obydlí.

Nefinanční podniky v roce 2016: ziskovost se mírně snížila

Míra zisku1 v roce 2016 klesla na 50,2 %, což bylo o 1,2 p.b. méně než před rokem. I tak zůstala míra zisku v ČR vysoce nad průměrem Evropské unie, kde dosahuje přibližně 40 %.  Míra investic2 se proti roku 2015 mírně snížila o 0,4 p.b. a dosáhla 28,1 %.

Míra zisku a investic nefinančních podniků v %

 

1. čtvrtletí

2. čtvrtletí

3. čtvrtletí

4. čtvrtletí

Rok 2016

Míra zisku

49,1

52,2

49,6

49,7

50,2

Míra investic

26,8

26,4

28,3

30,7

28,1


Domácnosti v roce 2016: reálný příjem vzrostl o 3,1 %

Reálné příjmy domácností na obyvatele3 vzrostly proti roku 2015 o 3,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele4rostla o 0,4 p.b. pomalejším tempem, tedy o 2,7 %.

Reálné příjmy a výdaje domácností, meziroční změna v %

 

1. čtvrtletí

2. čtvrtletí

3. čtvrtletí

4. čtvrtletí

Rok 2016

Reálné příjmy

3,4

5,0

1,8

2,1

3,1

Reálná spotřeba (výdaje)

2,6

3,5

2,5

2,2

2,7

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření5 byl 23 436 Kč, z toho 4 069 Kč tvořily individuální služby a zboží6 poskytnuté vládními institucemi a neziskovými institucemi sloužícími domácnostem.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání7 dosáhl v roce 2016 hodnoty 28 386 Kč a oproti roku 2015 se reálně zvýšil o 3,4 %.

Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření8 dosáhla částky 21 295 Kč.

Míra úspor9 v roce 2016 dosáhla 12,1 % a byla o 0,1 p.b. vyšší než v roce 2015. Míra investic sektoru domácností v roce 2016 dosáhla 9,0 %.

Vztah k zahraničí v roce 2016: zisky ze zahraničních investic10 přesáhly 398 mld. Kč

Odliv důchodů do zahraničí v roce 2016 představoval 8,4 % HDP. Jenom ve formě dividend odteklo do zahraničí více než 288 mld. Kč, což souvisí s vysokou ziskovostí přímých zahraničních investic v ČR. 

Na druhou stranu byl odliv důchodů ze zisků částečně kompenzován přílivem důchodů ze zahraničí, zejména úroky a příjmy ze zaměstnání. Negativní saldo prvotních důchodů se zahraničím dosáhlo 293,2 mld. Kč.

V reálném vyjádření vzrostl hrubý národní důchod v roce 2016 o 3,9 %, a předstihl tak tempo růstu hrubého domácího produktu.

Hrubý disponibilní důchod za celou ekonomiku v reálném vyjádření vzrostl v roce 2016 o 3,5 %.

Současně byl zpřesněn odhad hrubého domácího produktu (HDP), a to z důvodu nových údajů za sektor vládních institucí. Zpřesnění nemělo významný dopad na tempo růstu HDP. Časové řady o tvorbě a užití HDP naleznete na webových stránkách: https://www.czso.cz/csu/czso/hdp_cr.

Poznámky:

1. Míra zisku nefinančních podniků je definována jako podíl hrubého provozního přebytku k hrubé přidané hodnotě (B.2g/B.1g). Tento ukazatel reprezentuje ziskovost výrobních faktorů z výrobního procesu.

2. Míra investic nefinančních podniků je definována jako podíl hrubé tvorby fixního kapitálu k hrubé přidané hodnotě (P.51g/B.1g). Tento ukazatel vyjadřuje podíl investic do nefinančních aktiv (budovy, stroje, aj.) a hodnoty vytvořené v průběhu výrobního procesu.

3. Reálné příjmy domácností na obyvatele jsou definovány jako podíl upraveného hrubého disponibilního důchodu domácností v nominálním vyjádření a středního stavu obyvatelstva a přeceněný deflátorem (cenovým indexem) výdajů na konečnou spotřebu domácností.

4. Reálná spotřeba domácností na obyvatele je definována jako podíl skutečné konečné spotřeby domácností v nominálním vyjádření a středního stavu obyvatelstva a přeceněný deflátorem (cenovým indexem) výdajů na konečnou spotřebu domácností.

5. Průměrný měsíční příjem domácnosti na osobu v nominálním vyjádření je definován jako podíl upraveného disponibilního důchodu domácnosti a středního stavu obyvatelstva.

6. Individuální služby a zboží poskytnuté domácnostem vládními institucemi a neziskovými institucemi sloužícími domácnostem (NISD) představují hodnotu výrobků a služeb poskytnutých ve formě zdravotní a sociální péče, vzdělání, bydlení apod. Jsou to zejména naturální dávky související se zdravotním pojištěním (platby za zdravotní pomůcky, lékařské, zubní ošetření, operace, apod.) hrazené zdravotními pojišťovnami těm, kdo toto zboží a služby poskytují. Naturální sociální transfery (D.63) dále zahrnují věcné dávky poskytované obcemi (včetně refundací schválených výdajů domácností za určité druhy výrobků a služeb) a veškeré hodnoty netržních služeb vládních institucí a NISD poskytnutých pro individuální spotřebu. Stejná částka je v sektoru domácností imputována na straně příjmů (upravený disponibilní důchod) i na straně výdajů (skutečná konečná spotřeba domácností).

7. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání je definován jako podíl mezd a platů za národní hospodářství (D. 11) v průměru za měsíc a počtu zaměstnanců přepočtených na plný úvazek. Ukazatel mezd a platů zahrnuje veškeré příjmy ze zaměstnání, a to v peněžní i naturální podobě (zaměstnanecké benefity) bez ohledu na to, jestli byly oficiálně přiznány nebo ne. Ukazatel počtu zaměstnanců na plný úvazek zahrnuje veškeré formy zaměstnání, formální i neformální. Jsou zde zahrnuty i různé formy dohod. Do propočtu nejsou zahrnuty úvazky pracujících majitelů firem, kteří se dle definic národního účetnictví (NÚ) zahrnují do kategorie zaměstnanců.

8. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření je definována jako podíl skutečné konečné spotřeby domácností a středního stavu obyvatelstva.

9. Míra úspor domácností je definována jako podíl hrubých úspor a hrubého disponibilního důchodu se zahrnutím úpravy o čistý podíl domácností na rezervách penzijních fondů (B.8g/(B.6g+D.8)). Hrubé úspory představují část hrubého disponibilního důchodu, který nebyl spotřebován ve formě výdajů na konečnou spotřebu.

10. Zisk ze zahraničních investic se skládá z vyplacených dividend a reinvestovaných zisků. Dividendy se vztahují k hospodářskému výsledku předchozího období, tudíž reinvestovaný zisk je doplňkem výsledku hospodaření běžného období a může dosahovat i záporných hodnot. V součtu tyto dvě složky představují zisk náležející zahraničním vlastníkům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

7:33 Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

Balíkovna zaznamenala rekord v poštu podaných balíků v pondělí 16. prosince, kdy do přepravy převzal…