Z celkových výdajů na dávky státní sociální podpory, které činily 55 mld. Kč, tvořily výdaje na příspěvek na bydlení ve výši 17,9 mld. Kč bezmála třetinu. Mezi dávky státní sociální podpory náleží vedle příspěvku na bydlení ještě přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné.
K nárůstu výdajů na příspěvek na bydlení došlo v souvislosti s legislativní úpravou této dávky v letech 2022 a 2023. Na dávku poté dosáhlo více osob a současně byly navýšeny normativní náklady, ze kterých se nárok na dávku i výše příspěvku na bydlení odvozuje. Impulsem ke zvýšení normativních nákladů bylo zejména výrazné navýšení cen energií.
„Počet vyplacených příspěvků na bydlení v přepočtu na jednoho obyvatele byl nejvyšší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak nejnižší v Plzeňském kraji. V Česku bylo v roce 2023 měsíčně vyplaceno v průměru 248 tisíc příspěvků na bydlení, což bylo meziročně o 80 tisíc více,“ uvedla Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Zdaleka nejčastěji byli příjemci této dávky nájemci, a to v 69 % případů. Vlastníci představovali 21 % a zbylých 9 % připadalo na podnájemce, členy bytových družstev, uživatele bytu na základě věcného břemene a uživatele rekreačních objektů pro bydlení.
Na doplatek na bydlení bylo v roce 2023 vydáno 1,7 mld. Kč a meziročně došlo k 8% poklesu. Doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi řeší nedostatek příjmů k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí příjmy domácnosti, včetně příspěvku na bydlení. V roce 2023 bylo vyplaceno v průměru 27 tis. doplatků na bydlení měsíčně, tedy o 7 tis. méně než v roce 2022.
Více informací o dávkách státní sociální podpory, důchodovém a nemocenském pojištění, dávkách pěstounské péče, dávkách pomoci v hmotné nouzi, dávkách pro osoby se zdravotním postižením, příspěvku na péči a vybraných sociálních službách naleznete v nově vydané publikaci ČSÚ Vybrané údaje o sociálním zabezpečení – 2023 ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva