„Růst ekonomiky byl tažen domácí i zahraniční poptávkou. Nejvíce přispěly investiční výdaje a spotřeba domácností. Podniky více investovaly do strojů a zařízení. Významné byly taky investice do dopravních prostředků, hlavně u dopravních podniků. Kromě toho vzrostly investice krajů a obcí do dopravní infrastruktury. Domácnosti více utrácely za zboží i služby. Výsledkem pozitivního ekonomického vývoje bylo, že ve druhém čtvrtletí pracovalo v České republice o 101 tisíc osob více než před rokem,“ uvádí ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 2,4 %. Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly investiční výdaje a spotřeba domácností.
Zpřesněný odhad potvrdil pokračující růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost[1] vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,7 % a meziročně se HDP zvýšil o 2,4 %.
Hrubá přidaná hodnota (HPH) byla mezičtvrtletně vyšší o 0,5 % a meziročně vzrostla o 2,4 %. K meziročnímu růstu HPH nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl (0,8 p. b). Růst HPH v tomto odvětví byl 0,2 % mezičtvrtletně a 2,8 % meziročně, přičemž rostla hlavně produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů, elektrických zařízení, výroba kovů a kovodělných výrobků. Dále se dařilo odvětví obchodu, dopravy, skladování, ubytování a stravování. Růst HPH v těchto odvětvích byl 0,5 % mezičtvrtletně a 3,4 % meziročně; příspěvek k meziročnímu růstu HPH byl 0,7 p. b. Vysoký růst HPH zaznamenalo rovněž odvětví stavebnictví (0,8 % mezičtvrtletně a 5,0 % meziročně).
Na straně poptávky byl meziroční růst HDP ve 2. čtvrtletí podpořen zejména domácí poptávkou. Na jejím růstu se podílely zvláště rostoucí investiční výdaje a spotřeba domácností. K meziročnímu růstu HDP (2,4 %) přispěly investiční výdaje (1,4 p. b.[2]), spotřeba domácností (1,3 p. b.). Příspěvek výdajů vládních institucí a zahraničního obchodu činil shodně 0,5 p. b.
Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 3,5 %. V meziročním srovnání rostly výdaje ve všech kategoriích spotřeby, i když s nižší dynamikou než v předchozím čtvrtletí. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se mezičtvrtletně zvýšily o 0,2 % a meziročně o 2,6 %.
Ve 2. čtvrtletí pokračoval vysoký růst investiční aktivity. Tento růst byl podpořen především investicemi do staveb a budov včetně obydlí, do strojního vybavení i dopravních prostředků. Tvorba fixního kapitálu byla mezičtvrtletně vyšší o 1,7 %, meziročně vzrostla o 7,8 %.
Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách se ve 2. čtvrtletí meziročně snížilo o 3,7 mld. korun. Vývoz, který vzrostl meziročně reálně o 3,5 %, byl tažen zejména obchodem s elektronickými a optickými přístroji a stroji a zařízeními. Naopak se vyvezlo méně dopravních prostředků. Na růstu dovozu o 4,4 % se významně podílel obchod s rafinovanými ropnými produkty a s ostatními dopravními prostředky.
Z hlediska cenového vývoje ve 2. čtvrtletí dosáhl meziroční celkový deflátor HDP 2,3 %.
Objem mzdových nákladů[3] ve 2. čtvrtletí vzrostl meziročně o 9,8 %.
Růst české ekonomiky byl i nadále provázen růstem zaměstnanosti. V tuzemsku bylo v 2. čtvrtletí zaměstnáno[4] v průměru 5 436 tisíc osob. Celková zaměstnanost byla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,6 % vyšší, meziročně vzrostla o 1,9 %.
Poznámky:
[1] Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny uváděné údaje očištěny o změny cen, sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dnů.
[2] Příspěvky k růstu HDP po vyloučení dovozu pro konečné užití.
[3] V běžných cenách, neočištěno o sezónní vlivy.
[4] V pojetí národních účtů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva