Český statistický úřad: Za pouhou desetinou patentů stojí žena

21.06.2022 10:57 | Tisková zpráva

Přihlašovatelé z Česka podali v roce 2021 k patentové ochraně u Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky (ÚPV) celkem 541 přihlášek svých vynálezů nebo nových technických řešení.

Český statistický úřad: Za pouhou desetinou patentů stojí žena
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Mezi přihlašovateli bylo 43 % podniků, 29 % fyzických osob, 21 % veřejných vysokých škol a 6 % patentových přihlášek podaly veřejné výzkumné instituce. Ve stejném roce bylo subjektům z Česka uděleno 453 patentů.

Patentová aktivita tuzemských subjektů v posledních dvou letech klesá, v roce 2021 podaly téměř o třetinu méně patentových přihlášek než v roce 2019, v porovnání s rekordním rokem 2013 to je dokonce o polovinu podaných patentových přihlášek méně.

V posledních deseti letech tvořily ženy pouze desetinu původců patentových přihlášek podaných tuzemskými subjekty. U podniků byl podíl žen vynálezkyň na podaných firemních patentových přihláškách pouze 8 %, u fyzických osob 6 %. „Příznivější situace byla v případě veřejného výzkumu. U veřejných vysokých škol byl podíl žen jako původců vynálezů u patentových přihlášek podaných za posledních deset let 13 %, u veřejných výzkumných institucí dokonce 23 %,“ říká Eva Myšková Skarlandtová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Prostřednictvím ÚPV bylo v minulém roce v Česku uděleno či validováno 6 781 patentů. Mezi přihlašovateli, kterým byl v roce 2021 udělen či validován patent, dominovaly zahraniční subjekty, které získaly 6 328 patentů. „Jednoznačně nejvíce validovaných patentů pro území ČR pochází dlouhodobě z Německa, vloni bylo německým subjektům v Česku validováno 1 600 patentů. Z neevropských zemí dominují Spojené státy s téměř 1 200 validovanými patenty v roce 2021,“ dodává Karel Eliáš z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Patentová aktivita přihlašovatelů z ČR v zahraničí je stále velmi nízká. V roce 2020 podaly subjekty z Česka u zahraničních patentových úřadů celkem 1 031 patentových přihlášek. Necelá polovina jich byla podána u patentového úřadu Spojených států, pětina pak připadla na Evropský patentový úřad (EPO). V absolutním vyjádření podaly v roce 2020 České subjekty u EPO celkem 207 přihlášek svých vynálezů. V porovnání se sousedním Rakouskem je to desetkrát méně, se Švýcarskem dokonce téměř 40krát méně. Mezi evropskými přihlašovateli u EPO dominuje Německo s 26 tisíci patentovými přihláškami. Jednoznačně nejvíce patentových přihlášek u EPO podaly subjekty ze Spojených států, necelých 45 tisíc. Pro zajímavost, firmy jako Samsung, Huawei či LG podaly v roce 2020 u EPO kolem třech tisíc přihlášek svých vynálezů.

Analýzu Ochrana průmyslového vlastnictví naleznete na webu ČSÚ ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…