Český statistický úřad: Za zdraví jsme si připlatili o desetinu více

31.03.2021 12:39 | Zprávy

V posledním roce před výskytem nemoci Covid-19, se výdaje na zdravotní péči v Česku výrazně zvýšily. Meziročně v roce 2019 vzrostly o 44 mld. Kč a dosáhly celkové výše 478 miliard. Vyplývá to z výsledků aktuální publikace Českého statistického úřadu.

Český statistický úřad: Za zdraví jsme si připlatili o desetinu více
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Výrazný nárůst výdajů na zdravotní péči byl zaznamenán již druhým rokem v řadě. Oproti roku 2018 vzrostly o 10 % na 478 miliard korun. Veřejné zdroje meziročně vzrostly o 34 miliard, soukromé o 10 miliard korun. Přes výrazné nárůsty výdajů na zdravotní péči zaostává Česko při přepočtu na jednoho obyvatele nadále za průměrem zemí EU.

Největší část výdajů na zdravotní péči je v Česku hrazená prostřednictvím povinného veřejného zdravotního pojištění. „V roce 2019 zdravotní pojišťovny financovaly téměř dvě třetiny veškeré zdravotní péče v Česku. Meziročně jejich výdaje vzrostly o 26 miliard korun na rekordních 310 miliard,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Zdravotní pojišťovny v letech 2010 až 2019 na zdravotní péči v Česku vynaložily celkem 2,5 bilionu korun.

Třetina z úhrad zdravotního pojištění v roce 2019 připadla na ambulantní a necelá pětina na lůžkovou léčebnou péči. Dohromady na léčebnou péči vynaložily pojišťovny 162 mld. Kč. Procentuálně nejvíce meziročně vzrostly výdaje zdravotních pojišťoven za preventivní a rehabilitační péči. Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven na jednu osobu dosáhly 29,0 tis. Kč. Na jednu pojištěnou ženu bylo v průměru vynaloženo  29,8 tis. Kč, tj. o  6,2 % (1,8 tis. Kč) více než na jednoho pojištěného muže. Z hlediska věkových skupin vydaly pojišťovny nejvíc peněz na zdravotní péči o osoby mezi 70 a 74 lety (36,2 mld. Kč), nejméně za osoby ve věku 20 až 24 let (6,1 mld. Kč).

Nejnákladnější léčbu vyžadují nemoci oběhové soustavy, kam se řadí např. srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. V roce 2019 na ně pojišťovny vydaly celkem 28,5 miliardy korun. „Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven na jednoho muže trpícího onemocněním oběhové soustavy dosahují podle aktuálních dat 3 000 korun. U žen jsou o 600 korun nižší,“ dodává Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Druhou finančně nejnáročnější diagnózou jsou novotvary, jejichž léčba stála pojišťovny 24,7 miliardy korun.

V roce 2019 vynaložili občané ze svých peněženek na zdraví celkem 63,7 mld. Kč, tedy 13 % celkových výdajů na zdravotní péči v zemi. Meziročně vzrostly o 11 % (6,4 mld. Kč), tj. nejvíce od roku 2010. Za posledních deset zaplatily domácnosti za zdravotní péči celkem pět set miliard. Průměrné výdaje domácností na zdraví na osobu se za poslední tři roky zvýšily o bezmála tisíc korun, tedy na šest tisíc v roce 2019. Lidé předloni doplatili 12,9 miliard korun za léky na předpis a za volně prodejná léčiva vynaložili dalších 16,5 miliard. Meziročně výdaje českých domácností za léky stouply o rekordní 4,0 mld. Kč (15,6 %) a každý obyvatel tak v průměru za léky zaplatil 2 758 korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Drogy v dobách totality

16:14 Policie ČR: Drogy v dobách totality

Národní protidrogová centrála oslavila 33. výročí svého vzniku. Během slavnostního programu ředitel,…