Český statisticý úřad: Tahounem růstu byla loni domácí spotřeba

15.04.2020 10:02 | Zprávy

Meziroční tempo hospodářského růstu v průběhu celého roku 2019 zpomalovalo. Celkově se hrubý domácí produkt loni zvýšil o 2,5 %. Domácí spotřeba přitom tvořila stabilní pilíř růstu. Pokračující navyšování mezd se ale promítalo do cenového vývoje, zejména u služeb.

Český statisticý úřad: Tahounem růstu byla loni domácí spotřeba
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

K meziročnímu růstu hrubého domácího produktu loni nejvíce přispěla domácí spotřeba. V menší míře pozitivně působila investiční aktivita a bilance zahraničního obchodu. „Důvěra domácností v budoucí ekonomický vývoj podle konjunkturálních průzkumů loni mírně klesala. Přesto růst jejich spotřeby příliš neoslaboval. Díky silnému růstu příjmů domácnosti také dokázaly navýšit i míru úspor,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

V samotném 4. čtvrtletí došlo k velkému propadu přebytku zahraničního obchodu, což vedlo i ke zpomalení meziročního přírůstku HDP na 2 %. Kleslo kladné saldo obchodu se zbožím i službami.

Z hlediska vývoje hrubé přidané hodnoty byla situace příznivější v odvětvích služeb. Pokračoval výrazný růst informačních a komunikačních činností, kde se hrubá přidaná hodnota zvýšila o 7,6 %. Rozvoj dopravní infrastruktury posílil stavebnictví. Naopak přírůstek u průmyslu zpomalil na 0,7 %. Silná spotřeba domácností napomohla maloobchodu, kde se tržby zvýšily o 4,8 %.

Pnutí na trhu práce se loni mírně uvolnilo. Celková zaměstnanost se loni zvýšila jen o 0,7 % a v závěru roku se růst dokonce zastavil. „V některých oborech stále představoval nedostatek pracovní síly významnou bariéru růstu. Zejména u odvětví zpracovatelského průmyslu zaměřených na export ale zaměstnanost ve 4. čtvrtletí klesala. Tyto trendy přesto nevedly k významným změnám míry nezaměstnanosti, protože trh stále dokázal volnou pracovní sílu absorbovat,“ dodává Karolína Zábojníková z oddělení svodných analýz ČSÚ. Průměrná hrubá měsíční mzda loni nominálně vzrostla o 7,1 %, během roku ale tempo jejího růstu mírně zvolňovalo.

Index spotřebitelských cen se loni zvýšil o 2,8 %, nejvíce za posledních sedm let. Nejvýznamněji k tomu přispěly ceny bydlení a energií a také ceny potravin. Ceny služeb, do kterých se více promítal mzdový vývoj, rostly výrazně rychleji než ceny zboží. Ve 4. čtvrtletí se spotřebitelské ceny zvýšily o 3,0 %.

Další detaily přináší aktuální analýza ČSÚ ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj uhradí náklady na navýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic

13:33 Královéhradecký kraj uhradí náklady na navýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic

Dohodu přineslo úterní jednání zástupců vedení kraje, krajského zdravotnického holdingu a zdravotnic…