Čeští a polští inspektoři životního prostředí se dohodli na spolupráci při kontrole mezinárodní přepravy odpadů

06.10.2019 17:33 | Zprávy

Spolupráci mezi Inspekcí ochrany životního prostředí v Polské republice a Českou inspekcí životního prostředí v České republice stvrdili svými podpisy představitelé obou institucí. Erik Geuss a Paweł Ciećko podepsali v Hradci Králové tzv. Dohodu o společném záměru.

Čeští a polští inspektoři životního prostředí se dohodli na spolupráci při kontrole mezinárodní přepravy odpadů
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP

„Naším záměrem je zajistit funkční a efektivní spolupráci při kontrole mezinárodní přepravy odpadů. Reagujeme tak zejména na konkrétní kauzy nelegálních mezinárodních přeprav odpadů. Chtěli bychom eliminovat takové případy mezi oběma zeměmi a důsledně jim předcházet. Z našeho pohledu je rovněž nezbytné, abychom byli připraveni na měnící se situaci v oblasti odbytu některých druhů odpadů v souvislosti s omezeními vývozu do Číny a dalších asijských zemí. Za tímto účelem je potřeba zajistit vzájemnou spolupráci v oblasti společných postupů a výměny informací,“ řekl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Obě instituce budou společně podporovat iniciativy směřující ke spolupráci místně příslušných vojvodských inspektorů ochrany životního prostředí v Polské republice a místně příslušných ředitelů oblastních inspektorátů ochrany životního prostředí v České republice.

Přeshraniční přeprava odpadů vychází vzhledem k mezinárodnímu charakteru z jednotných pravidel stanovených předpisy Evropského parlamentu a Rady (ES). Tyto předpisy jsou ve všech členských státech závazné a přímo použitelné.

Problematika přeshraniční přepravy odpadů je poměrně složitou oblastí, mimo jiné např. proto, že rozlišuje různé režimy přeshraniční přepravy nejen podle charakteru odpadů, ale i podle účelu přepravy a podle zemí, do nichž nebo z nichž se uskutečňuje. I z tohoto důvodu se věnujeme dále prohlubování spolupráce s orgány činnými v trestním řízení za účelem zvýšení povědomí o společenské škodlivosti nelegální přepravy odpadů a trestně právní odpovědnosti v této oblasti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aplikaci Zdraví v mobilu používá už 660 tisíc lidí. Vyřizují si hlavně příspěvky

11:45 Aplikaci Zdraví v mobilu používá už 660 tisíc lidí. Vyřizují si hlavně příspěvky

Na 660 tisíc lidí si už do svého chytrého telefonu nainstalovalo aplikaci Zdraví v mobilu, kterou se…