Elektronizace zdravotnictví je v České republice na vzestupu. Dokazují to i výsledky dotazníkových šetření. Ačkoliv má stále řada pacientů pocit, že lékaři jsou v oblasti IT nevzdělaní a počítač považují spíše za nepřítele, praxe vypadá jinak. V posledním průzkumu společnosti CGM vyjádřilo 85 % lékařů, že by zabezpečenou elektronickou komunikaci formou konzultace mezi lékařem a pacientem považovali za minimální kontakt srovnatelný například s komunikací po telefonu nebo přímo v ordinaci.
Na průzkumu se také potvrdilo, že většina lékařů chce mít všechny dostupné informace konsolidované v ambulantním informačním systému a nechce je dohledávat na jiných místech. Například 94 % ze všech dotázaných by si přálo informace o pozitivních listech dostávat elektronicky, z toho 72 % by upřednostnilo, kdyby je mohli dohledat přímo ve svém informačním systému. Jen zbylá čtvrtina by je raději získávala z portálů zdravotních pojišťoven.
Češi jsou čím dál více v kontaktu se svým lékařem elektronicky
Nejsou to ale jenom lékaři, komu elektronická komunikace vyhovuje a šetří čas. „Zájem o elektronickou komunikaci mají také pacienti. Podle našich údajů z června 2016 přibylo meziročně celých 50 % pacientů, kteří s lékaři komunikují online,“ uvádí Vladimír Přikryl, generální ředitel CGM a dodává: „Přes náš systém CGM LIFE eSERVICES využívají pacienti elektronické objednávání na vyšetření u lékaře, online konzultují o svých problémech, nechávají si poslat elektronické výsledky vyšetření nebo vystavit eRecept.“
Na dotazník společnosti CGM odpovídali ve dnech 29. 9. – 21. 10. 2016 praktičtí a ambulantní lékaři působící v České republice. Průzkum byl realizován na odborných medicínských stránkách proLékaře.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva