Čtyřikrát živě z Hudebního fóra Hradec Králové

01.11.2016 20:07 | Zprávy

Český rozhlas Vltava bude opět zprostředkovávat přímé přenosy koncertů z Hudebního fóra Hradec Králové, kam začátkem listopadu zamíří všichni, kdo mají rádi soudobou vážnou hudbu.

Čtyřikrát živě z Hudebního fóra Hradec Králové
Foto: Vojtěch Havlík
Popisek: Hudební fórum Hradec Králové

Čtyři festivalové koncerty nabídnou nejnovější porci orchestrálních, v tuzemsku dosud živě neprovedených skladeb světových autorů, které pro zvídavé publikum přichystala Filharmonie Hradec Králové.

„Hudební fórum Hradec Králové funguje od počátku - letos se koná dvanáctým rokem - v symbióze se stanicí Vltava a to, že začíná 1. listopadu koncertem v „rakouském duchu“, je téměř telepatickým výstupem tohoto spojení: jakýmsi symbolickým předtaktím Rakouského roku na Vltavě,“ říká Wanda Dobrovská, hudební redaktorka stanice Vltava.

Po léta špičková dramaturgie festivalu si svou úroveň drží i letos. Koncerty budou čtverým zastavením v regionech - nahlíženo z globálního úhlu pohledu - v nichž se historie a současnost potkávají v energeticky silných projevech hudební kultury 21. století.

Přímé přenosy koncertů vysílá Český rozhlas Vltava ve dnech 1., 3., 7. a 10. listopadu 2016 vždy od 20.00 hodin.

Fórum každoročně vplývá do dušičkového období a zlehka zohledňuje i tuto skutečnost: zahajovací koncert je ve znamení tématu noci. Navíc skladby Georga Friedricha Haase (Sen za letní noci), Petera Eötvöse (Houslový koncert DoReMi), Friedricha Cerhy (Berceuse céleste) a H. K. Grubera (Dancing in the Dark a Charivari) nabízejí jako celek jedinečný pohled na Rakousko, zejména Vídeň, jako kotel, v němž cokoliv se v posledních dvou stech letech v hudbě vařilo - ať šlo o modernistické výboje, nebo taneční hudbu - vždycky udávalo tón.

Druhý koncert o dva dny později je ve znamení americké hudby, vedle slavného Johna Adamse nahlédneme do tvůrčí dílny ne už tak známých skladatelů: Michaela Torkeho a Avnera Dormana v nastudování Petera Vrábela s Filharmonií Brno. Transatlantický antagonismus východ-západ je pořád ještě aktuální - nejen v umění a kultuře - a zdá se tedy být jen logické, že na dalším koncertu, 7. listopadu, budou znít díla Sofie Gubajduliny a Galiny Ustvolské, tentokrát v interpretaci Brno Contemporary Orchestra s uměleckým vedoucím Pavlem Šnajdrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Centrum dopravního výzkumu: Testování technologií pro bezpečnější dopravu

7:31 Centrum dopravního výzkumu: Testování technologií pro bezpečnější dopravu

Na brněnském výstavišti vznikla nová inovační platforma BVV Living Lab, zaměřená na testování a vývo…