Zdravotní péče je závislá na rozvoji moderních technologií. Inovace na tomto poli dokážou ušetřit životy, čas i peníze.
Úroveň lékařské péče ovlivňuje kvalitu života obyvatel a těžko bychom si představili jinou oblast, která má na zdravý a spokojený život člověka takový vliv. Význam zdravotnictví si uvědomuje i CzechInvest, který podporuje inovativní podnikatele prostřednictvím svých programů. Ve svém portfoliu má hned několik startupů právě z oblasti zdravotnictví a sociální péče, kterým pomáhá s uvedením prototypů na trh, s nastavením správné obchodní strategie nebo se zakládáním poboček v zahraničí.
Inovace a digitalizace byly pro zdravotnictví důležitým tématem už před vypuknutím koronavirové pandemie. Ta jejich zavádění ještě urychlila. Vidíme to například v oblasti takzvané telemedicíny, která označuje dálkový přenos lékařských informací prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií jako jsou emaily nebo videohovory. Setkat se můžeme také se sektory HealthTech nebo MedTech, které zahrnují použití různých technologií vyvinutých pro zdravotnictví, a to s cílem zlepšit péči o pacienty i efektivitu využívání zdravotní péče. Takové technologie jsou zajímavé i z pohledu investorů. Podle údajů společnosti McKinsey v prvním pololetí roku 2020 dosáhlo venture financování v těchto sektorech rekordní úrovně. Investování do HealthTech a MedTech ale není jen záležitostí posledního roku, investoři na ně sázejí už dlouhodobě, protože zdravotnictví považují za oblast odolávající krizím. Podle společnosti Deloitte se jejich počet mezi lety 2011–2020 zvýšil pětkrát.
Úspěšné české projekty v oblasti zdravotnictví
CzechInvest podporuje mladé firmy mimo jiné v rámci svých programů z projektu Podpora startupů. Jsou jimi programy pro startupy, které zamýšlí zahraniční expanzi, a to tříměsíční akcelerační program CzechAccelerator, týdenní program CzechMatch a program CzechDemo, který zajišťuje účast na mezinárodních veletrzích. K tomu je v portfoliu CzechInvestu také program CzechStarter, který zájemcům nabízí pomoc s rozvojem businessu a mentoring v oblastech jako jsou lidské zdroje, právo, marketing či finance nebo pomoc s ochranou duševního vlastnictví a se získáváním patentů. Podporu CzechInvestu využily právě i startupy z oblastí HealthTech a MedTech.
Technologie pro lepší péči
Technologie a inovace do medicínské praxe zapojuje například společnost UROLOG-ONLINE.cz, která zastřešuje prevenci urologických onemocnění, s projektem MODERNÍ UROPREVENCE. Jejím cílem je nabídnout klientům uroprevenci designovanou tak, aby se mohli oprostit od obav spojených s urologickým vyšetřením a začali se zajímat o svůj aktuální zdravotní stav a předcházet případným vážným onemocněním. Odborníci z UROLOG-ONLINE proto vyvinuli screeningový přístroj (inteligentní pisoár – UROSCREEN), který umožní automaticky detekovat a vyhodnotit proud moče přímo na toaletě a otestovat tak aktuální kondici prostaty. UROSCREEN lze instalovat nejen v rámci odborných ambulancí, ale třeba i na toaletách v restauracích, ve firmách nebo u benzínových pump. Jedná se o nebolestivé a bezkontaktní vyšetření, jehož výsledek je dostupný ihned na obrazovce u pisoáru. UROLOG-ONLINE využívá podporu v rámci programu CzechStarter, aby získal od mentorů potřebné know-know pro rozvoj svého podnikání.
Odemkněte srdcem
Otisky prstů, hlas, duhovka, to jsou dnes už běžné prvky biometrie. Setkal se s nimi minimálně každý, kdo si odemyká obrazovku telefonu sejmutím obrazu obličeje nebo kdo na letišti použil biometrický pas. Společnost CARDOID přichází s novou generací biometrie. Ta tradiční, zjednodušeně řečeno, nabízí jen informaci, zda se v zámku otáčí správný klíč. Řešení CARDOID přidává informaci o tom, jaká fyzická entita tímto klíčem otáčí. Umožňují zaručenou stoprocentní autentizaci uživatele podle EKG, a to pomocí chytrých hodinek. Jedinečný vzor tepu srdce každého jednotlivce je jedním z nejbezpečnějších a nejrobustnějších biometrických údajů, který je v současné době vůbec k dispozici. CARDOID se účastní také programu CzechStarter, v jehož rámci chce pracovat na finančním plánu, marketingové strategii, na rozvoji svých PR aktivit a v neposlední řadě také na ochraně duševního vlastnictví.
Dalším příkladem společnosti HealthTech a Medtech je skupina Riocath. Ta ve spolupráci s odborníky z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) vyvinula stěrový set pro samoodběr vzorků na testování COVID – 19. Tato odběrová sada je konstruována tak, že ji může použít laik a zároveň snižuje riziko kontaminace vzorku a minimalizuje následnou manipulaci. Chráněn je tedy rovněž zdravotnický personál. Kromě toho vyvinuli odborníci také dvouplášťový ochranný štít pro jednorázové použití – speciálně pro ochranu před přímým zasažením obličeje virem.
Spolupráce společnosti Riocath Global a ÚOCHB ovšem nevznikla až v době pandemie. Její kořeny sahají hlouběji. Tým Riocath vyvinul a patentoval ve spolupráci s ÚOCHB světově jedinečnou technologii, využitelnou v?oblasti tubulárních zdravotnických prostředků, jako jsou katetry, inkubační trubice nebo drény. A právě s těmito prostředky se zástupci Riocath hlásili do programu CzechMatch agentury CzechInvest, který jim pomohl se získáváním kontaktů na východním pobřeží Spojených států.
Ke zhoršení lidské psychiky přispěla i pandemie
Na mentální zdraví se zaměřila společnost Luvelu se svou aplikací VOS. Současná pandemická situace a s ní spojená restriktivní opatření negativně dopadají na psychiku mnoha lidí. Stoupá riziko depresí, sebevražd, ale také například riziko nadměrného užívání alkoholu. Není tedy překvapivé, že raketově roste poptávka po službách v oblasti psychického zdraví. Právě ve spolupráci s psychology a terapeuty vyvinuli zástupci Luvelu aplikaci VOS. Jedná se v podstatě o digitální deník, kam si může uživatel vkládat vlastní záznamy, a který lze propojit s dalšími aplikacemi zaměřenými na zdraví jako jsou Apple Health nebo Google Fit. VOS spojuje trend využívání aplikací s umělou inteligencí a díky tomu dokáže uživatelům poradit, jak na sobě pracovat a poznat, co ovlivňuje jejich zdraví.
I za podpory soukromého investora se zakladatelé Luvelu rozhodli také pro spolupráci s CzechInvestem, který jim v rámci programu CzechStarter pomáhá s rozvojem obchodní stránky projektu. Je to výborná ukázka spolupráce soukromého subjektu, který poskytl financování a státní sféry, která dodává know-how a rychlodráhu pro rozvoj byznysu. Luvelu se s CzechInvestem také chystá na tříměsíční pobyt v San Francisku, kde chce najít investory pro další investiční kolo.
Další podpora inovací ve zdravotnictví v Česku
Inovativním firmám, které se zabývají umělou inteligencí, analytikou nebo systémem zdravotnictví, se v Česku daří. To potvrzuje i hackathon Hack the Crisis, který vyhledával právě tyto firmy. Za hackathonem, který propojil státní organizace, kraje, univerzity, asociace a soukromé firmy, stojí CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cílem hackathonu bylo urychlit realizaci vybraných projektů, které reflektují priority země v boji proti koronaviru i s dopady pandemie na různé oblasti našeho života. Ocenění získaly mimo jiné: virtuální JIP z dílny VirtualLab, přelomové PCR testy ze slin od firmy Diana Biotechnologies nebo využití virtuální reality v péči o seniory Kaleido.
Ekosystém CzechInvestu tvoří nejen stovky startupů, ale i špičkoví experti doma i v zahraničí. Díky tomu naplňuje CzechInvest své poslání, kterým je podporovat výjimečné české projekty na jejich cestě k úspěchu a tím přispívat k rozvoji a růstu celé naší země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.