CzechMed: Návrat k centrálně plánovanému hospodářství?

04.08.2013 13:02 | Zprávy

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, se ohrazuje proti ukvapeným komentářům ke zprávě NKU, která provedla kontrolu ve 4 fakultních nemocnicích – FNKV (Vinohrady) FNOL (Olomouc), FNHK (Hradec Králové) a VFN (Všeobecná Fakultní Nemocnice). Zpráva NKU, o kterou se článek opírá, však říká daleko více, než se snaží některé komentáře podsouvat, tedy že z nějakých nepříliš známých a určitě ne zcela bohumilých důvodů se v jedné nemocnici prodává jeden a ten samý přístroj výrazně levněji anebo dráž než v jiné. Chceme díky honu na čarodějnice začít popírat i základní tržní mechanismy?

CzechMed: Návrat k centrálně plánovanému hospodářství?
Foto: CzechMed
Popisek: CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků

Zpráva NKU (https://docs.google.com/viewer?url=http://nku.cz/assets/media/informace-12-23.pdf&chrome=true) se zaměřuje na zvlášť sofistikované a drahé zdravotnické prostředky - na kardiostiulátory a kardiovertry. Co však zpráva také uvádí je, že dodávky do jednotlivých nemocnic se lišily nejenom cenami, ale také smluvními podmínkami. To znamená, že každá nemocnice dostala podobné anebo ty samé výrobky za jiných podmínek. „Blíže o tom sice nic nevíme, ale nabízí se, že mohly být jiné termíny, objemy, další souvislosti, spoludodávané zboží, mix dodávky podle potřeb zákazníka a nemocnice. Všechno dle smluvní volnosti, která umožňuje jednotlivým nemocnicím nakupovat podle jejich specifických potřeb,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

Domníváme se, že smluvní volnost, pestrost podmínek, možnost se domluvit a vyjednat si výhodné podmínky je jeden z atributů ekonomiky volné soutěže. Nevíme, proč by ve zdravotnictví měly platit jiné tržní mechanismy než v jiných odvětvích. Kam až má dojít hon na čarodějnice a „předražené přístroje“? Má to směřovat k tomu, že – nejlépe na příděl – budou čeští pacienti dostávat stejnou bakelitovou krabičku, nejlépe od jednoho státem vlastněného dodavatele za nějakou směšnou hyperregulovanou cenu? Otázkou je, zda bude tato krabička umět to samé, co tyto přezírané a různými dodavateli za různé ceny dodávané „uměle různě drahé“ přístroje.

Nemocnice realizovaly meziroční úsporu. Výrobky – kardiostimulátory a kardiovertry, které v rozpočtech zmíněných nemocnic znamenaly výdaj někde 500 někde 800 milionů za rok, náklady na tyto přístroje zůstaly prakticky stejné. Ve FNOL vyrostly o 5%, v ostatních nemocnicích poklesly meziročně z 2010 na 2011 v řádu kolem -1%.  Možná se jimi ošetřilo i více pacientů, tyto údaje i počet nakoupených jednotek přístrojů však zpráva neuvádí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restartovala program robotické chirurgie

19:28 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restartovala program robotické chirurgie

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla jedním z prvních pracovišť provozujících robotickou chirur…