Potápěči z HBZS Ostrava a BZS Odolov, která nově patří pod DIAMO, trénovali nejen potápění v chladné vodě, ale také práce pod vodou a komunikaci.
“Potápěčská skupina u nás na Hlavní báňské záchranné stanici je založena zejména proto, že všechny doly v Ostravsko-karvinském revíru jsou doly s nebezpečím průvalu vod, proto tu skupinu udržujeme. Pořádáme dva výcviky podle předpisů. Jeden se koná v létě v takzvaných dekompresních hloubkách, to znamená na hlubším lomu a v zimě simulujeme potápění bez možnosti přímého vynoření,“ vysvětlil Jaroslav Provázek, náměstek ředitele a hlavní mechanik HBZS.
Potápění pod ledem s nemožností se vynořit kdekoliv nebylo možné kvůli teplejšímu počasí, jinak si ale záchranáři pochvalují dobré podmínky pro výcvik na Žermanické přehradě. Kromě potápění trénovali například vrtání, manipulaci s břemeny a další činnosti. V chladné vodě pracují v potápěčských oblecích a nově mají k dispozici moderní komunikační zařízení, kterým se mohou dorozumívat nejen s kolegy na břehu či na molu, ale také mezi sebou pod vodou. Samozřejmostí je dobrá fyzická kondice potápěčů a důkladná příprava před každým ponorem, na kterou dohlíží mechanici a lékař. Pro všechny případy mají záchranáři připravenou i dekompresní komoru.
„Nacvičujeme odolnost potápěčů pro potápění ve složitějších podmínkách, které jsou podobné těm v zatopené důlní chodbě. Nacvičujeme i průnik zatopenou důlní chodbou a následně přezbrojení potápěče do klasického dýchacího přístroje a zásah v nedýchatelném prostředí, což může kdykoliv v dole nastat,” dodal Petr Zielinski, vedoucí výcviku, HBZS.
Potápěči zvládli celkem 22 pracovních ponorů ve dvojicích v hloubce kolem 5 metrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva