Od pondělí 17. ledna 2022 od ranního výjezdu budou platit následující preventivní opatření:
Městské autobusové linky:
- nebude možné nastupovat předními dveřmi,
- prostor předních dveří bude za první řadou sedadel zapáskován, sedadla v první řadě nebude možné využívat.
Příměstské autobusové linky:
- prostor první řady sedadel bude zapáskován, sedadla v první řadě nebude možné využívat.
Tramvaje:
- u všech tramvají staršího typu, tj. mimo 14T a 15T nebude možné nastupovat předními dveřmi. Na spojích obsluhovaných tramvajemi 14T a 15T, kde je kabina řidiče úplně oddělena od salonu pro cestující včetně samostatného vstupu, bude možné i nadále nastupovat předními dveřmi.
- Prostor předních dveří bude zapáskován.
Všechna vozidla budou mít uvnitř vozu i na předních dveřích informace o dočasném opatření. Bezpečné odbavení nevidomých a slabozrakých, kteří obvykle nastupují předními dveřmi, zajistí řidiči např. prostřednictvím druhých dveří, obdobně jako tomu bylo u předchozích vln pandemie a stejného opatření. Řidiči jsou o tomto postupu informováni.
DPP a další dopravci začnou opatření postupně do svých vozů instalovat v noci ze 14. na 15. ledna 2022. Některé vozy se zapáskovanou první řadou sedadel se tak mohou objevit v provozu už v průběhu tohoto víkendu.
Platby v hotovosti a přednostní výstup zadními dveřmi
Žádáme cestující na příměstských linkách o minimalizaci plateb v hotovosti a doporučujeme, aby využívali nákup jízdného předem např. v aplikaci PID Lítačka, elektronické nebo papírové kupony nebo alespoň bezhotovostní platbu kartou při nákupu na poslední chvíli u řidiče. Současně žádáme cestující na příměstských linkách, aby k výstupu přednostně využívali zadní dveře a minimalizovali tak kontakt s řidičem.
Automatické otevírání dveří
Na městských autobusových linkách a na tramvajových spojích budou řidiči i nadále centrálně otevírat automaticky všechny dveře (kromě předních) bez nutnosti mačkání poptávkového tlačítka, a to ve všech zastávkách, ve kterých budou zastavovat. Zastávky na znamení zůstávají zachovány, aby bylo možné zajistit provoz autobusových a tramvajových spojů dle stávajících jízdních řádů.
Další opatření
DPP s ohledem na šíření mutace omikron zavedl další interní opatření, např. změnu organizace práce na dispečincích a střídacích bodech s cílem minimalizace vzájemných kontaktů dispečerů, řidičů a strojvedoucích . V případě zvyšujícího se počtu pozitivně testovaných je DPP připraven využívat všechny dostupné personální rezervy, jako je např. navýšení přesčasů, využívání zaměstnanců pracujících na dohodu nebo posuny termínů pravidelných školení řidičů. Důležitou roli bude hrát i proočkovanost řidičů DPP, která je v současnosti na úrovni 85 %, což je mnohem více než republikový průměr. Pokud by ani tyto rezervy nestačily, je další variantou zavedení prázdninového provozu ve všech subsystémech – autobusy, metro, tramvaje. Extrémním řešením by pak byl celotýdenní víkendový provoz s nezbytným posílením provozu ve špičkách pracovních dnů. DPP pevně věří, že k takové situaci nedojde a i nadále bude na městských linkách a v metru zachován současný poloprázdninový provoz.
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 142 autobusových linek, 1 trolejbusovou linku, dále 26 denních, 9 nočních tramvajových linek a 3 linky metra. K 1. 11. 2021 DPP vlastnil 1 203 autobusů,1 trolejbus, 804 tramvajových vozů a 146 vlakových souprav metra. Podnik měl k 1. 11. 2021 celkem 11 025 zaměstnanců v evidenčním stavu, z toho 4 288 řidičů MHD. Jediným akcionářem DPP je hlavní město Praha. Více informací o DPP naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva