Další české firmy se vydávají s finanční pomocí ČRA do rozvojových zemí

09.03.2018 12:39 | Zprávy

Česká rozvojová agentura vyhlásila pro rok 2018 výběrové řízení do Programu rozvojového partnerství pro soukromý sektor (Program B2B), který má za cíl podpořit české firmy v rozvojových zemích. Firmy mohou žádat o dotaci pro vytvoření podnikatelských plánů, studií proveditelnosti či realizaci projektů až do výše 5 mil. Kč při 50% spolufinancování.

Další české firmy se vydávají s finanční pomocí ČRA do rozvojových zemí
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

V rámci výběrového řízení bylo z celkem 77 přijatých žádostí o dotaci vybráno 42 projektů, které budou realizovány v letošním roce ve 26 různých rozvojových zemích. Mezi nimi najdeme prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce, jakými jsou například Gruzie, kde budou realizovány čtyři projekty, či Bosna a Hercegovina se třemi projekty.

České firmy se ale s podporou ČRA vydávají i na rizikovější trhy. Například v Mali bude GET s.r.o. realizovat projekt pro průmyslové využití písků a štěrkopísků ložiska Kirina, v Mosambiku se chystá PRINCESTON s.r.o. vypracovat studii proveditelnosti pro přenos odsolovací technologie, zatímco v Senegalu plánuje firma INCEWIT s.r.o. analyzovat slupky podzemnice olejné pro jejich udržitelné využití v energetice.

„Žadatelé musí předložit takový podnikatelský záměr, který přispěje k rozvoji místního regionu, například zajištěním nových pracovních míst. Obvykle projekt řeší konkrétní rozvojový problém v dané zemi formou předání technologického know-how a zaškolením místních partnerů. Program B2B se liší od klasické rozvojové spolupráce tím, že požadujeme, aby vybrané projekty byly finančně udržitelné, neboť jen tehdy je smysluplné pro firmy v cílových zemích dlouhodobě investovat. Vybrány jsou proto ty projekty, které mají vyjasněné návazné financování, ať už formou investora, vlastního vkladu či úvěru,“ přibližuje Ludmila Leškovská, která má v České rozvojové agentuře Program B2B na starosti.

Je zřejmé, že zájem českých firem o rozvojové trhy v posledních letech stále stoupá. Jen za rok 2017 bylo v rámci Programu B2B podáno od českých podnikatelských subjektů 170 žádostí o dotaci a 58 z nich bylo vyhověno. „Zvýšený zájem českých firem o nové trhy v rozvojových zemích nás velmi těší. S rostoucí nabídkou kvalitních projektů se proto snažíme efektivně navyšovat disponibilní prostředky pro jejich podporu. Jsem přesvědčen o tom, že české firmy mají rozvojovým trhům rozhodně co nabídnout,“ říká náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa.

Program B2B ale není jen o poskytování dotace, ČRA se snaží firmám ukázat i další možnosti státní podpory, které zahrnují například aktivní komunikaci s pracovníky českých zastupitelských úřadů, kteří dokážou firmám v jejich podnikatelském záměru poradit a upozornit je na případná rizika. Podmínkou pro přidělení dotace pro fázi realizace projektu je totiž kvalitně zpracovaný business plán, který by měl tato rizika identifikovat a navrhovat opatření k jejich zmírnění. „K omezení rizik samozřejmě přispívá nejenom samotná dotace, ale i další finanční nástroje a my v tomto směru spoléháme na úzkou spolupráci s našimi partnery ČMZRB, ČEB a EGAP. Společně jsme firmám schopni nabídnout širší paletu nástrojů podpory a zvýšit tak jejich motivaci na rizikové trhy vstupovat,“ přibližuje ředitel České rozvojové agentury Pavel Frelich.

Vzhledem k velké poptávce plánuje ČRA vyhlásit druhé výběrové řízení Programu B2B pro rok 2018, v rámci něhož však firmy budou moci žádat o dotaci jen na studie proveditelnosti a podnikatelské plány. Ty jsou podporovány do výše 250 000 Kč při 50% spolufinancování. Vyhlášení výběrového řízení se plánuje na duben 2018. Veškeré informace je možné najít na stránkách Programu B2B. Případné dotazy zodpoví Ludmila Leškovská (leskovska@czechaid.cz).

Seznam nově podpořených projektů pro rok 2018 najdete zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Projekt na ochranu dětí před domácím násilím

7:33 Ministerstvo spravedlnosti: Projekt na ochranu dětí před domácím násilím

Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Krajským soudem v Ústí nad Labem zahájí tříletý projekt z…